Kręta droga PPK do konstytucji. Propozycja Morawieckiego to szach i mat dla opozycji?

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki21.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 21.11.2019, 07:35
Z punktu widzenia PiS ma to być szach i mat dla opozycji

Z punktu widzenia PiS ma to być szach i mat dla opozycjiźródło: ShutterStock

Zapis w ustawie zasadniczej ma uspokoić obawy członków PPK i IKE. Ale konstytucja już chroni prawo własności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Żyta (2019-11-21 07:46) Zgłoś naruszenie 511

    W 2014 , 51% ********** z OFE za sprawą PO + PSL , dziękujemy wam za to ! Pamiętamy o tym jak i o wprowadzonym wieku emerytalnym 67 lat !

    Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2019-11-21 08:23) Zgłoś naruszenie 122

    Jaki szach? Jaki mat? Opozycja nie zagłosuje za tym twierdząc, że wystarczy przestrzegać Konstytucji (z czym PIS ma poważne problemy), w której ochrona prawa własności jest zawarta, a Morawiecki wypuści jednocześnie sygnał, że jednak z ta własnością prywatną PPK to coś nie tak, skoro trzeba dla niej zmieniać Konstytucję.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ludka(2019-11-21 16:37) Zgłoś naruszenie 310

    Sporo osób wypisało się z tego programu ponieważ miało obawy o swoje pieniądze. A teraz to przecież będą mieli wszystko na tacy wyjaśnione że nikt nie ma prawa zabrać im ich tych pieniędzy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxxx(2019-11-22 08:15) Zgłoś naruszenie 90

    PiS ciągle pokazuje gdzie ma konstytucję. PiS nie jest w stanie zmienić konstytucji nie ma odpowiedniej większości.

    Odpowiedz
  • Oszustwo(2019-11-23 08:18) Zgłoś naruszenie 102

    PPE ;PPK to jest oszustwo na Narodzie. Kolesie Krolika znowu chcą dorwać się do kasy a my zamiast ją na bieżąco konsumować w postaci premii mamy wirtualne obeietnice.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dnc(2019-11-23 08:33) Zgłoś naruszenie 40

    Ta ilość zapisanych ludzi do PPK to połosie 60 lat, kiedy państwo wychodoało sobie na własnej piersi obywateli, którzy TOTALNIE nie mają zaufania do państwa./ A zwłaszcza ostatnie 25 lat, które niby miało być inne niż PRL. Bardziej pro obywatelskie, pro społeczne. I co? OFE powstało jak plan zbierania pieniędzy. Ale puszczono go na żywioł. Pamiętam jak już ok 2004 roku czytałem w GW niepokojące informacje że OFE nie działają tak jak trzeba. Ze zamiast inwestować pieniądze w gospodarkę, inwestowano w obligacje skarbu państwa. A to oznaczało, że ludzie za własne pieniądze musieli spłacać z budżetu państwa owe obligacje plus odsetki na swoje konta. Nikt sie tym nie interesował przez lata. I gdy nagle w ZUSie było źle nie poprawiono OFE, ale po prostu go zlikwidowano a pieniądze zabrano. A jak było z NFZ? Tak samo. Były błędy, to zamiast poprawić je i wyeliminować niedociągnięcia, po prostu je zlikwidowano. Utworzono nowa instytucję, która nic nie zmieniła, ale nazwa była już inna. Takich pomysłów było wiele i to one właśnie spowodowały, że ludzie nie mają zaufania do państwa. I takla uwaga. Słyszałem wiele razy już zarzut, że gdyby PPK były takie fajne, to nie musieliby nas do niego zapisywać automatycznie, ale sami byśmy chcieli to zrobić. A skoro zmusza się do tego ludzi, bo tak. Dodatkowo trzeba to robić co kilka lat bo z automatu znów wpadniemy do PPK, to już każdemu zdrowemu na umyśle człowiekowi zapala się i miga wieeeelka czerwona lampka. Po za tym jaka jest gwarancja konstytucyjności tego wpisu? Skoro PAD miał zaprzysiąc sędziów TK BEZZWŁOCZNIE, ale tego nie zrobił (tym samym ostentacyjnie złamał prawo), to jak sadzicie czy ten wpis również będzie przestrzegany?

    Odpowiedz
  • bogna(2019-11-23 09:41) Zgłoś naruszenie 36

    sama jestem bardzo ciekawa jak to się skończy tak naprawdę, bo jednak zdecydowałam się uczestniczyć w programie. Przeliczyłam ile sama mogę odłożyć i to nie są najwyższe kwoty, a tutaj chociaż będę miała gwarantowane te pieniądze i to znacznie wyższe

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-11-25 11:56) Zgłoś naruszenie 80

    .to jest zdumiewające jak bardzo wszyscy "biznesmeni" chcą zarządzać naszymi pieniędzmi . Firmy zamiast wypłacać nam do rąk drożyźniane premie będą od nas pobierać podatek a tą kasę przelewać pod zarząd kolesi królika ustawionych z góry...z obietnicą że za 30 lat te Wirtualne Pieniądze nam zwrócą -tylko zapomnieli dodać ile wówczas będzie kosztowało 1 kg maki. Prezesi Zarządzający zazwyczaj pro/ państwowych...pobierając opłaty za każdy manewr będą zyli dostatnio na wyspach Baranich po strzyżeniu owiec a gdy przedstawicielom rządów jeszcze zabraknie np na olimpiade albo Stadion OgólnoPOlski to doprowadzą do dojenia wspieranych przez PPE lub PPK zakałów i zakupu przez te fundacje już nic nie wartych akcji albo obligacji zbankrutowanych za wczasu o ile wcześniej ta forsa nie przepadnie na zbrojenia pod presją zagrożenia np wojna/kleską czy /innymi "wyższymi " potrzebami.... każdy sposób jak w Botkunie gdzie wyprowadzano forse bezzwrotnymi pożyczkami doprowadzając do emisji miliardów akcji za zgodą Nadzoru giełdowego... będzie dobry na wyprowadzenie tej kasy z portfela Dojonych Roboli. Najlepszy sposób Panie Premierze na dobra emeryturę to pozostawienie tych pieniędzy w rekach Tych co je zarobili. -wszystko.

    Odpowiedz
  • Inspektor -nic sie nie zmieniło. (2019-11-26 08:52) Zgłoś naruszenie 44

    Słyszeliście wszyscy jak Przewodniczący Senatu zapraszał osoby Które miały mieć u Niego przeprowadzane operacje do składania "dobrowolnych datków" na Jego fundacje promująca i wspomagająca naukę i kształcenie przyszłych lekarzy. OBURZENIE == a co Wy proponujecie z PPE i PPK pracownikom:.... Albo płacisz na nasze FUNDUSZE kierowane przez naszych kolesiów -- "dobrowolnie ,albo tych pieniędzy na wypłatę w ogóle nie zobaczysz. Jak by tak zrobili Komuniści to byście Ich zjedli.

    Odpowiedz
  • Marian(2019-11-28 17:33) Zgłoś naruszenie 21

    Skoro PiS, ciągle razem z Prezydentem, naruszają obecną Konstytucję, to jaka przeszkoda stanie im na przeciw w przyszłości?

    Odpowiedz
  • ganulka(2019-12-13 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało na kilkanaście lat, bo teraz to ciężki tak naprawdę coś przewidzieć. Oczywiście ja mam nadzieję, że wszystko będzie dalej pozytywnie funkcjonowało bo wiąże tutaj spore nadzieje z tym wszystkim

    Odpowiedz