Wojewoda opolski ponownie skarży nyski bon wychowawczy

autor: Michalina Topolewska18.11.2019, 20:00
Dzieci i pieniądze

Dzieci i pieniądzeźródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Opolu będzie miał okazję po raz kolejny orzec o zgodności z prawem zasad przyznawania świadczenia dla rodzin wychowujących dzieci w Nysie. Najnowszą uchwałę, która je reguluje, zaskarżył wojewoda opolski.

Jest to kolejna odsłona sporu, jaki toczy się wokół bonu wychowawczego, czyli specjalnego świadczenia, które Nysa finansuje ze swojego budżetu dla osób mieszkających na terenie miasta. Bon, który wynosi 500 zł miesięcznie, jest wypłacany na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku 1–6 lat. Przy czym zgodnie z uchwałą przyjętą przez radnych Nysy we wrześniu br. pierwszeństwo w uzyskaniu świadczenia – w ramach środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy – mają rodzice pozostający w związku małżeńskim.

Analogiczny wymóg znajdował się też w trzech poprzednich uchwałach rady miasta z października 2016 r., września 2017 r. oraz lutego br., a każda z nich była zaskarżana przez jednego z rodziców do WSA (do pierwszej z nich przyłączył się rzecznik praw obywatelskich). W przypadku wszystkich skarg sąd orzekał w identyczny sposób i w wyrokach z odpowiednio lutego 2018 r. oraz stycznia i czerwca br., uchylał kolejne uchwały. Uzasadniał to głównie tym, że kryteria przyznawania świadczeń nie mogą mieć charakteru dyskryminującego. Powoływał się również na przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), bo to na ich podstawie ustanowiony został bon wychowawczy. Z nich zaś wynika, że rodzice i pozostające na ich utrzymaniu dzieci stanowią rodzinę bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane