Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2020 roku. Ile wynosi?

autor: Hubert Rabiega16.11.2019, 12:30; Aktualizacja: 16.11.2019, 17:31
Kiedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu za urlop? Dzieje się tak w przypadku, gdy strony (pracownik i pracodawca) postanowią o wykorzystaniu zaległego urlopu w czasie stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu za urlop? Dzieje się tak w przypadku, gdy strony (pracownik i pracodawca) postanowią o wykorzystaniu zaległego urlopu w czasie stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.źródło: ShutterStock

Za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego, przy rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy, przysługuje pracownikowi ekwiwalent pieniężny. Do jego wyliczenia brane są pod uwagę stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia (z pewnymi wyłączeniami) oraz tzw. współczynnik urlopowy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • Prawo do urlopu(2019-11-16 20:15) Zgłoś naruszenie 53

  W Policji już od roku czasu nie płacą za urlopy odchodzącym że służby. Można stać ponad prawem pracy??!! Można.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dr(2019-11-18 06:01) Zgłoś naruszenie 33

  Ponad prawem to nie płacisz podatkow

  Odpowiedz
 • Łukasz(2020-02-10 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  A co jeśli pensja podlegała autorskim kosztom uzyskania przychodu? Rozumiem, że kiedy jestem na urlopie to wtedy koszty autorskie nie przysługują. Ale ekwiwalent należy się za dni przepracowane, a nie urlopowe. Pracowałem w te dni, tworzyłem utwory - czy zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien również uwzględniać koszty autorskie? Jest na to jakaś podstawa prawna?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane