statystyki

Nowe wyzwanie z KPC: Replika do każdego twierdzenia

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski14.11.2019, 07:39; Aktualizacja: 14.11.2019, 10:29
prawo4

prawo4źródło: ShutterStock

Nowelizacja procedury cywilnej wzmacnia obowiązek zajęcia przez stronę postępowania sądowego stanowiska co do faktów dotyczących sprawy. Jej milczenie może mieć negatywne konsekwencje.

Od 7 listopada 2019 r. strona procesu musi odnosić się do każdego z faktów, na które powołuje się strona przeciwna. Jeżeli nie zaprzeczy każdemu z nich osobno, to sąd będzie miał silniejszą niż dotąd podstawę, aby uznać takie fakty za prawdziwe i nie prowadzić dowodów w tym zakresie. W sprawach pracowniczych będzie to wymagało zarówno od pracodawców, jak i pracowników większej aktywności procesowej w kwestionowaniu twierdzeń drugiej strony.

Kto musi co udowadniać

Do podstawowych zasad sporu sądowego należy reguła, że to wnoszący pozew musi udowodnić, że jego roszczenie jest prawdziwe. W sprawach pracowniczych często jest na odwrót. O ile w sprawach o wynagrodzenie to pracownik musi udowodnić, że wynagrodzenie mu się należy, o tyle w wielu rodzajach spraw to pracodawca – chociaż to on został pozwany przez pracownika – musi udowadniać, że roszczenie jest niezasadne. Ma to zastosowanie do części spraw z zakresu prawa pracy, w tym dotyczących odwołań pracowników od wypowiedzeń i rozwiązania umów bez wypowiedzenia oraz dotyczących nierównego traktowania i dyskryminacji. Kluczowe staje się wtedy to, jakie fakty pracodawcy uda się udowodnić.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane