statystyki

Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji bezpłatna do końca roku

autor: Michalina Topolewska13.11.2019, 07:48; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:48
Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.

Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.źródło: ShutterStock

Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.

Wprowadzona w 2014 r. KDR pierwotnie miała formę wyłącznie plastikowego dokumentu. Dopiero od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono ją w formie aplikacji na telefon – mKDR. Jej posiadanie ułatwia korzystanie z ulg i zniżek przysługujących rodzinom wielodzietnym oraz pozwala lokalizować miejsca, w których są one udzielane. Osoby, które uzyskały KDR do końca 2017 r., zostały objęte dwuletnim okresem przejściowym, w ramach którego nie muszą wnosić opłaty za uzyskanie mKDR.

Gdy jednak zgłoszą się do gminy po 1 stycznia 2020 r., będą ich obowiązywać takie same reguły jak w przypadku osób występujących o kartę po raz pierwszy. Co do zasady KDR jest przyznawana bezpłatnie, ale art. 13 ust. 1a ustawy z 5 grudnia 2014 r. o KDR (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1390 ze zm.) przewiduje pewien wyjątek. Zgodnie z nim wydanie karty podlega opłacie wynoszącej 9,21 zł, jeśli członkowi rodziny wielodzietnej został już przyznany tradycyjny dokument i po jakimś czasie wnioskuje o samą aplikację. Opłatę ponosi się również wtedy, gdy najpierw osoba uzyskała mKDR i dopiero potem uznała, że przyda jej się też forma papierowa.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane