Dane do PPK na żądanie firmy

autor: Łukasz Guza12.11.2019, 08:54; Aktualizacja: 12.11.2019, 08:55
dane osobowe-personalne

Pracodawca ma obowiązek pozyskać od zatrudnionego jego e-mail i numer telefonu na podstawie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Nie musi mieć zgody podwładnego na ich przekazanie do instytucji prowadzącej PPK.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek pozyskać od zatrudnionego jego e-mail i numer telefonu na podstawie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Nie musi mieć zgody podwładnego na ich przekazanie do instytucji prowadzącej PPK.

Tak wynika z odpowiedzi Urzędu Ochrony Danych Osobowych na pytanie DGP (opublikowano też komunikat w tej sprawie na stronie internetowej urzędu). Potwierdza ona nasze wcześniejsze ustalenia („UODO może zmienić zdanie o Planach”, DGP nr 216/2019 r.).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215 ze zm.) pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową. Umowa taka zawiera dane identyfikacyjne uczestnika pracowniczych planów, w tym adres e-mail oraz numer telefonu (art. 20 ust. 1). Kodeks pracy (art. 22 1 par. 1 i 3) nie przewiduje pozyskania takich informacji od zatrudnionego, ale firma ma prawo ich żądać na podstawie art. 22 1 par. 4 k.p. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może domagać się podania dodatkowych danych, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa (w tym przypadku ustawy o PPK).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Inspektor Pracy(2019-11-12 10:49) Zgłoś naruszenie 50

    ........Dlaczego, dlaczego godzimy się, aby po raz kolejny w strukturach finansowych Państwa Polskiego wmontowywano kolejne bis przymusowo organizowane „ Piramidy Finansowe „ zwane tym razem PPE czy PPK., a które to dopiero w odległej przyszłości zwrócą nam wg. "wirtualnej wartości " pieniądze z naszych dzisiejszych wypłat gdy nie wiemy ile wówczas będzie kosztował 1 kg mąki. i czy VIPy te pieniądze znowu nie roztrwonią.. ... Dlaczego godzimy się aby pracodawcy teroryzowali Nas okolicznością , że zwiększą nam wynagrodzenie brutto ale pod warunkiem, iż pozwolimy na przelewanie przez Nich zwiększonej nam kwoty dochodu brutto jako podwyżki na te nowo w/w tworzone „Piramidy”.! Dlaczego pozwalamy aby na naszych płacach znowu żerowali jacyś zarządzający kapitałem?-...za niezłą co miesięczna kasiorkę ...i dlaczego pozwalamy aby Tych z pracowników którzy się nie godzą na takie obyczaje czyli utrzymywanie zarządzających w PPE lub PPK i trwonienie tam naszych pieniedzy, pomijać w zwiększonym funduszu płacy.!-czyli nie dawać Im w tej części podwyżki wynagrodzenia. Gdzie Komisja Krajowa Solidarności . przecież tu się wyraźnie naruszania przepisy KP o ochronie wynagrodzenia oraz równym traktowaniu jak i narusza prawo własności pracowników . Nie potrafią utrzymać pieniądze w ZUSie i Im mało dlatego zmuszają do PPK i PPE .to niech składek nie kasują .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane