statystyki

Będzie dopłata dla niepełnosprawnego pracownika, gdy pensja nie jest ze środków publicznych

autor: Michalina Topolewska12.11.2019, 08:50; Aktualizacja: 12.11.2019, 08:51
Szpital może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z dysfunkcją zdrowotną, o ile jego koszt nie jest pokrywany z pieniędzy NFZ, ale np. z dochodów z prowadzonej działalności.

Szpital może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z dysfunkcją zdrowotną, o ile jego koszt nie jest pokrywany z pieniędzy NFZ, ale np. z dochodów z prowadzonej działalności.źródło: ShutterStock

Szpital może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z dysfunkcją zdrowotną, o ile jego koszt nie jest pokrywany z pieniędzy NFZ, ale np. z dochodów z prowadzonej działalności.

Taki wniosek płynie z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pytanie dotyczące subsydiów płacowych. Skierowała je Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org), która wskazała w nim na pracodawcę – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, które osiągnęło 6-proc. wskaźnik zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami i w związku z tym spełnia jeden z podstawowych warunków ubiegania się o dofinansowania do wynagrodzeń. Przy czym zgodnie z art. 26b ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.) dopłata nie przysługuje do części wynagrodzenia finansowanego ze środków publicznych.

Jednocześnie w art. 26b ust. 8 ustawy przewidziany został wyjątek od tej zasady, który wskazuje, że ust. 7 tego przepisu nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika jest finansowane ze środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.). Chodzi tutaj o przychody pochodzące z prowadzonej przez pracodawcę działalności oraz wpływy ze sprzedaży wyrobów i świadczonych przez niego usług. W związku z tym OBPON.org pyta, czy jeśli szpital, który jest jednostką sektora finansów publicznych, spełni wspomniany warunek, będzie mógł otrzymywać dopłaty do pensji.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Przestrzegam(2019-11-12 10:40) Zgłoś naruszenie 74

    ja rozumiem też nie chcę być kalekim ale coś mi się wydaje że Ich ilość w państwie radykalnie będzie wzrastać. Obok mojego garażu w sąsiednim kilku takich "kaleków" chleje codziennie tracac umiar . My Ich finansujemy a spracowani ludzie nie mogą dostać się na emerytury i to jest dramat tego Naszego Państwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Januszexy (2019-11-12 18:46) Zgłoś naruszenie 52

    Przestrzegam, spokojnie, te żurki spod sklepu do żadnej roboty nie pójdą nawet gdyby dostali orzeczenie o niepełnosprawności z powodu swojego opijania się. Za to wszelakie januszexy będą jeszcze chętniej zatrudniać ludzi z papierami, że ci chorzy, by mieć pracownika-niewolnika za darmo. Żyć nie umierać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane