Będzie dopłata dla niepełnosprawnego pracownika, gdy pensja nie jest ze środków publicznych

autor: Michalina Topolewska12.11.2019, 08:50; Aktualizacja: 12.11.2019, 08:51
Szpital może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z dysfunkcją zdrowotną, o ile jego koszt nie jest pokrywany z pieniędzy NFZ, ale np. z dochodów z prowadzonej działalności.

Szpital może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z dysfunkcją zdrowotną, o ile jego koszt nie jest pokrywany z pieniędzy NFZ, ale np. z dochodów z prowadzonej działalności.źródło: ShutterStock

Szpital może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby z dysfunkcją zdrowotną, o ile jego koszt nie jest pokrywany z pieniędzy NFZ, ale np. z dochodów z prowadzonej działalności.

Taki wniosek płynie z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pytanie dotyczące subsydiów płacowych. Skierowała je Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org), która wskazała w nim na pracodawcę – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, które osiągnęło 6-proc. wskaźnik zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami i w związku z tym spełnia jeden z podstawowych warunków ubiegania się o dofinansowania do wynagrodzeń. Przy czym zgodnie z art. 26b ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.) dopłata nie przysługuje do części wynagrodzenia finansowanego ze środków publicznych.

Jednocześnie w art. 26b ust. 8 ustawy przewidziany został wyjątek od tej zasady, który wskazuje, że ust. 7 tego przepisu nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika jest finansowane ze środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.). Chodzi tutaj o przychody pochodzące z prowadzonej przez pracodawcę działalności oraz wpływy ze sprzedaży wyrobów i świadczonych przez niego usług. W związku z tym OBPON.org pyta, czy jeśli szpital, który jest jednostką sektora finansów publicznych, spełni wspomniany warunek, będzie mógł otrzymywać dopłaty do pensji.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Przestrzegam(2019-11-12 10:40) Zgłoś naruszenie 74

    ja rozumiem też nie chcę być kalekim ale coś mi się wydaje że Ich ilość w państwie radykalnie będzie wzrastać. Obok mojego garażu w sąsiednim kilku takich "kaleków" chleje codziennie tracac umiar . My Ich finansujemy a spracowani ludzie nie mogą dostać się na emerytury i to jest dramat tego Naszego Państwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Januszexy (2019-11-12 18:46) Zgłoś naruszenie 52

    Przestrzegam, spokojnie, te żurki spod sklepu do żadnej roboty nie pójdą nawet gdyby dostali orzeczenie o niepełnosprawności z powodu swojego opijania się. Za to wszelakie januszexy będą jeszcze chętniej zatrudniać ludzi z papierami, że ci chorzy, by mieć pracownika-niewolnika za darmo. Żyć nie umierać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane