statystyki

OPZZ chce powrotu starych zasad wypłacania zasiłku pogrzebowego

autor: Joanna Śliwińska07.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 07.11.2019, 09:03
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało petycję do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r. Obecnie zasiłek pogrzebowy jest określany kwotowo i jego wysokość wynosi 4000 zł.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało petycję do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r. Obecnie zasiłek pogrzebowy jest określany kwotowo i jego wysokość wynosi 4000 zł.źródło: ShutterStock

Świadczenie nie było waloryzowane od ośmiu lat, a koszty organizacji pochówku znacznie wzrosły. Nie ma jednak co liczyć na ponowne uzależnienie jego wysokości od przeciętnego wynagrodzenia, bo to znacznie obciążyłoby Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało petycję do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r. Obecnie zasiłek pogrzebowy jest określany kwotowo i jego wysokość wynosi 4000 zł. Nie uległa ona zmianie od 2011 r. Zdaniem związkowców jest to zbyt mała kwota, aby pokryć koszty pogrzebu, które znacząco wzrosły przez ostatnie osiem lat. Alarmują, że obecna wysokość zasiłku nie pokrywa nawet połowy kosztów polskiego pogrzebu i związanych z nim wydatków. Zwracają uwagę, że zasiłek w takiej wysokości stanowi duży problem szczególnie dla ludzi ubogich, samotnych i starszych.

W innych krajach wypłacano mniej

OPZZ przypomniał, o czym już nie wszyscy pamiętają, że do 2011 r. wysokość zasiłku była zmienna i wynosiła 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały pokryte. W 2011 r. wyniosło ono 3399,52 zł, a więc zasiłek wynosił ok. 6800 zł. Ustalenie limitu na 4000 zł stanowiło więc jego znaczne obniżenie. W uzasadnieniu do ustawy z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. nr 238, poz. 1578), która te zasady wprowadziła, czytamy jedynie, że zmiany te mają na celu dostosowanie wysokości zasiłku pogrzebowego, który jest świadczeniem jednorazowym, do średniej wysokości tego zasiłku w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Autorzy projektu przedstawili, ile wynosi zasiłek pogrzebowy w poszczególnych krajach UE. Poinformowali, że np. w Niemczech lub Włoszech takiego świadczenia w ogóle nie ma. W niektórych krajach jego wysokość jest elastyczna i np. we Francji to 90-krotności dziennych zarobków osoby zmarłej. W innych państwach zasiłek przysługuje w stałej wysokości, np. w Czechach lub w Hiszpanii, gdzie na w 2009 r. wynosił zaledwie 30 euro. Z tabelki wynika, że w większości krajów były to kwoty niższe niż w Polsce albo wręcz nie wypłacano ich w ogóle. Nie można jednak zapominać o okolicznościach, w jakich uchwalono zmiany. W 2010 r. gorączkowo szukano oszczędności w każdej dziedzinie wydatków publicznych w związku ze światowym kryzysem. Zmniejszenie wysokości i usztywnienie kwoty zasiłku pozwoliło zaś na oszczędności w FUS.

Obecnie sytuacja gospodarcza jest lepsza, średnie wynagrodzenie szybko rośnie, ale wydatki na zasiłki pogrzebowe stoją w miejscu. Gdyby wrócić do starych zasad, a więc obliczania zasiłku jako dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia, okazałoby się, że obecnie wyniósłby on ok. 10 000 zł. Tymczasem rząd poszukuje raczej sposobu na oszczędności w FUS, a te w przypadku przyjęcia propozycji OPZZ wzrosłyby na same tylko zasiłki pogrzebowe prawie dwuipółkrotnie. Jak wskazuje Oskar Sobolewski, prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy [opinia], oznaczałoby to obciążenie dla FUS w wysokości 3,3 mld zł. Pewnym kompromisem byłoby podwyższenie zasiłku i powiązanie go np. z minimalnym wynagrodzeniem, które także systematycznie rośnie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (19)

 • Inspektor Pracy(2019-11-07 09:52) Zgłoś naruszenie 219

  Niech OPZZ POdgada z Tuskiem dlaczego On jeszcze w obozie cięzkiej pracy nie siedzi tylko mu 30 000 emerytury w wieku 62 lat dać chcą. Bo co -bo ma prawa nabyte ,a jak On podchodził do innych prawa nabytych?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • pamiętająca(2019-11-09 10:33) Zgłoś naruszenie 172

  Przecież zasiłek pogrzebowy nie tak dawno wynosił 6000zł.Ale za rządów Tuska obcięli go do 4000zł.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-11-09 11:34) Zgłoś naruszenie 73

  ,,,,,,,,,,,,Tusk odpowiadając dlaczego nie startuje w Wyborach Prezydenckich stwierdził,że jego popularność nie jest dobra gdyż będąc w rządzie o przeprowadził trzy trudne reformy.!... Otóż Panie Tusk muszę Pana wyprowadzić z błędu. Pan nie przeprowadził żadnych reform--- lecz zwyczajnie w świecie wielokrotnie POtwornie cynicznie ,POdle okradał i skrzywdził wielu spracowanych ludzi. Najpierw wstecznie działająca Ustawą o Emeryturach POmostowych odbierającą prawa emerytalne Tym którzy mieli bardzo dlugi staż pracy w tych warunkach a dająca Tym co mieli krótki staż np tylko 15 lat takiej pracy lecz mieli już 25 lat pracy ogólnie (jak ten drugi nowy warunek miał być podstawą praw!... Efektem tego tak wielu spracowanych długotrwale w tych warunkach nie dozywa emerytur ,czy byli też wcześniej wyrzucani z pracy za zły stan zdrowia. Kolejna pana "Reforma" to kolejne wydłużenie (nawet Im)- ogólnego tym razem stażu pracy do wieku emerytalnego, nawet do 52 lat pracy (nie licząc czasu ponadpodstawowego pracy co za Komuny było normą) i także faktu pracy w nieb warunkach dla Tych z Nas którzy rozpoczynali prace już w 15 roku zycia. A co powiedziałeś o wieku emerytalnym dla Policji?--co nie wydłuża się!?- w trakcie gry,,, ..........I kolejna Wasza "Reforma to kolejna POdła cyniczna kradzież --kradzież tak zatrudnianym w części zasiłków pogrzebowych--nawet to Im Kana...o ukradłeś. Pamiętaj za Tobą i przez Ciebie idzie śmierć Tych co tak kiedyś pracując nie dożywają lub dożywszy obecnego wieku żyją bardzo krótko ,przez Twoje "Reformy"" ...A to jest dopiero początek moje opowieści o Twoich przestępstwach nazywanymi przez Ciebie "Reformami...... Reformy to są wówczas jak Takich jak Ty co w życiu nie napracowali się zmusza się do dłuższej pracy a spracowanych długim stażem wysyła na zasłużoną Emeryturę ale Ty nie znasz znaczenia pojęcia Reform. dla Ciebie to słowo oznacza nic więcej jak kradzież lub majtki.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-11-09 11:44) Zgłoś naruszenie 51

  ,,,,,,,,,,,Tusk odpowiadając dlaczego nie startuje w Wyborach Prezydenckich stwierdził,że jego popularność nie jest dobra gdyż będąc w rządzie przeprowadził trzy trudne reformy.!... Otóż Panie Tusk muszę Pana wyprowadzić z błędu, Pan nie przeprowadził żadnych reform! --- lecz zwyczajnie w świecie wielokrotnie POtwornie cynicznie, Podle, okradał i skrzywdził wielu spracowanych ludzi. Najpierw wstecznie działająca Ustawą o Emeryturach POmostowych odbierającą prawa emerytalne Tym którzy mieli bardzo długi np. 23 lata staż pracy w tych warunkach a dającą Tym co mieli krótki staż np. tylko 15 lat takiej pracy lecz posiadali już 25 lat pracy ogólnie (jak ten drugi nowy warunek miał być podstawą praw? Za takie prace ? co się miało bardziej liczyć. Ogólny staż ,czy staż pracy w tych warunkach! .. Efektem tego tak wielu spracowanych długotrwale w ttakich szkodliwych warunkach nie dożywa obecnie emerytur ,a i często byli też wcześniej wyrzucani z pracy za zły stan zdrowia bez prawa do renty ale to już inna opowieść. Kolejna pana "Reforma" to kolejne wydłużenie (nawet takim jak wyżej )- ogólnego tym razem stażu pracy do nowego Waszego wieku emerytalnego,- nawet do 52 lat pracy (nie licząc czasu ponadpodstawowego pracy co za Komuny było normą) i także faktu pracy w nieb warunkach dla Tych z Nas którzy rozpoczynali prace już w 15 roku życia. A co powiedziałeś o wieku emerytalnym dla Policji?--co nie wydłuża się!?-tak się nie godzi - w trakcie gry,,,..........I kolejna Wasza "Reforma to kolejna POdła cyniczna kradzież --kradzież tak zatrudnianym w części zasiłków pogrzebowych--nawet to Im Kana...o ukradłeś. Pamiętaj za Tobą i przez Ciebie idzie śmierć Tych co tak kiedyś pracując nie dożywają lub dożywszy obecnego wieku żyją bardzo krótko,--przez Twoje "Reformy"" ...A to jest dopiero początek mojej opowieści o Twoich przestępstwach nazywanymi przez Ciebie "Reformami”...... Reformy to są wówczas jak Takich jak Ty co w życiu nie napracowali się zmusza się do dłuższej pracy a spracowanych długim stażem i niebezpiecznymi warunkami wysyła na zasłużoną Emeryturę ale Ty nie znasz znaczenia pojęcia Reform. Dla Ciebie to słowo oznacza nic więcej jak kradzież lub majtki. Jesteś zwyczajnie głupi!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dokładny(2019-11-08 09:10) Zgłoś naruszenie 43

  Bez przesady 4000 to mało? Czyżby OPZZ wspierał firmy pogrzebowe?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • OLA(2019-11-27 13:49) Zgłoś naruszenie 30

  POLITYCY MAJĄ POGRZEBY ZA PAŃSTWOWE PIENIĄDZE TAK CZYLI ZA DARMO A RESZTA NIECH SIĘ MARTWI.PO OBNIŻYŁO ZASIŁEK A PIS ZATWIERDZIŁO TAK GŁOSOWANIEM .KOSZTY ROSNĄ A ZASIŁKI MALEJĄ ŻENUJACE ALE PRAWDZIWE.

  Odpowiedz
 • Gosc(2019-11-07 11:30) Zgłoś naruszenie 31

  Ekologicznie spalenie ciala i prochy do pojemnika wsadzic milode dzrzewko i niech rosnie,wiecej pozytku.Trzeba zasilac lasy w imie planety

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • BASIA(2019-11-27 14:02) Zgłoś naruszenie 10

  POLITYCY MAJĄ POGRZEBY ZA PAŃSTWOWE PIENIĄDZE TAK CZYLI ZA DARMO A RESZTA NIECH SIĘ MARTWI.PO-OBNIŻYŁO ZASIŁEK A PIS ZATWIERDZIŁO GŁOSOWANIEM .KOSZTY ROSNĄ A ZASIŁKI MALEJĄ ŻENUJĄCE ALE PRAWDZIWE DLA OBYWATELA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane