statystyki

UODO może zmienić zdanie o PPK

autor: Łukasz Guza07.11.2019, 08:23; Aktualizacja: 07.11.2019, 08:23
dokumenty

Firma ma prawo żądać danych identyfikacyjnych (w tym np. numeru telefonu oraz adresu e-mailowego) od pracownika na potrzeby uczestniczenia w pracowniczych planach kapitałowych (PPK).źródło: ShutterStock

Firma ma prawo żądać danych identyfikacyjnych (w tym np. numeru telefonu oraz adresu e-mailowego) od pracownika na potrzeby uczestniczenia w pracowniczych planach kapitałowych (PPK).

 O ile oczywiście zatrudniony posiada np. pocztę elektroniczną. Pracodawca nie będzie potrzebował zgody podwładnego do pozyskania i przetwarzania takich danych oraz do ich przekazania instytucji, z którą zawrze umowę o prowadzenie PPK.

Takie stanowisko w kwestii danych identyfikacyjnych może przedstawić Urząd Ochrony Danych Osobowych. Na razie nieoficjalna wersja tego dokumentu jest dostępna i komentowana na portalach internetowych dotyczących zatrudnienia. DGP wystąpiła do UODO o potwierdzenie, czy takie stanowisko jest przygotowywane i zostanie opublikowane. Do momentu zakończenia numeru nie udało się nam uzyskać odpowiedzi w tej sprawie.

Jeśli informacja ta potwierdzi się i UODO przedstawi nową interpretację, to zasady pozyskiwania omawianych danych istotnie się zmienią.

– Staną się bardziej racjonalne. Wcześniej urząd uznał, że firma może pozyskiwać od pracownika dane identyfikacyjne na potrzeby uczestnictwa w PPK, np. numer telefonu i adres e-mailowy, ale za zgodą zatrudnionego – tłumaczy Paulina Zawadzka-Filipczyk, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane