statystyki

Składkę na PPK będzie można płacić z pieniędzy PFRON

autor: Michalina Topolewska05.11.2019, 07:53; Aktualizacja: 05.11.2019, 08:06
Poza rozporządzeniem dotyczącym ZAZ resort przygotowuje zmianę rozporządzenia regulującego funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Będzie zawierać analogiczną zmianę odnoszącą się do pokrywania z pieniędzy PFRON składki na PPK w przypadku personelu warsztatów.

Poza rozporządzeniem dotyczącym ZAZ resort przygotowuje zmianę rozporządzenia regulującego funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Będzie zawierać analogiczną zmianę odnoszącą się do pokrywania z pieniędzy PFRON składki na PPK w przypadku personelu warsztatów.źródło: ShutterStock

Zakłady aktywności zawodowej (ZAZ) będą mogły pokryć koszty wpłat na pracownicze plany kapitałowe (PPK) z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Umożliwi to zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 lipca 2012 r. w sprawie ZAZ (Dz.U. poz. 850), która została wpisana do wykazu prac legislacyjnych resortu rodziny. Jego nowelizacja wynika z wchodzącego w życie od stycznia 2020 r. kolejnego etapu wdrażania PPK u pracodawców, którzy mają mniej niż 250 pracowników. Składkę na ten cel (2 proc. wynagrodzenia) wnosi pracownik, a 1,5 proc. pracodawca. Te należności mogą też być dobrowolnie zwiększone o dodatkowe 2 proc. (zatrudniony) i 2,5 proc. (pracodawca).

Paragraf 8 rozporządzenia określa, jakie koszty działania ZAZ mogą być finansowane z pieniędzy PFRON. Są to m.in. wynagrodzenia osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, pensje innych pracowników oraz składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy. Aby więc zakłady mogły pokrywać koszty nowej składki ze środków PFRON, konieczna jest zmiana rozporządzenia.

– Cieszy nas ta zapowiedź, bo jesteśmy właśnie na etapie planowania budżetów na przyszły rok – mówi Ewa Wójcik, prezes Ogólnopolskiego Związku ZAZ i innych przedsiębiorstw społecznych.

Dodaje, że rozporządzenie wymaga głębszych zmian, w tym uporządkowania i doprecyzowania tego, jakie składniki kosztów płacy podlegają wsparciu z pieniędzy PFRON, bo obecne brzmienie par. 8 bywa różnie interpretowane podczas kontroli.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • marekjot(2019-11-09 09:48) Zgłoś naruszenie 20

  Nie wiem czy to dobrze czy źle, nie rozumiem tego mechanizmu, mnie obchodzi tylko to ile finalnie mogę mieć pieniędzy w przyszłości jeśli nie zrezygnuję z ppk

  Odpowiedz
 • maska03(2019-11-08 11:51) Zgłoś naruszenie 20

  Dla mnie to czarna magia, ale jak się sytuacja ustabilizuje dopiero będzie można ocenić program ppk bo na początku wiadomo że zawsze jest jakieś zamieszanie

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-11-06 08:16) Zgłoś naruszenie 10

  --to jest nawet przestępstwo. Zabronione jest wg KP ograniczanie wynagrodzenia "jeżeli nie będziesz kupował u nas w sklepie" --podobnie i tu "albo przelewamy Tobie ta kasę na PPE lub PPK --albo jej nie dostaniesz wogóle. A Solidarność na ta Piramidę Finansowa patrzy i nie reaguje . Jak w każdej piramidzie pierwsi dostaną ,reszta kupi sobie już za to za 20 lat kilo mąki. Naród dostaje obecnie Wirtualne Podwyżki i jeszcze od nich płaci realny ze swojej płacy podatek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane