statystyki

Dopłata do pensji nie zawsze z wykazaniem efektu zachęty

autor: Michalina Topolewska04.11.2019, 19:00
PFRON wyjaśnił, że pracodawcy, dla których dofinansowania do wynagrodzeń nie są pomocą publiczną, są zwolnieni z wykazywania efektu zachęty.

PFRON wyjaśnił, że pracodawcy, dla których dofinansowania do wynagrodzeń nie są pomocą publiczną, są zwolnieni z wykazywania efektu zachęty.źródło: ShutterStock

Szpital, dla którego subsydia płacowe nie stanowią pomocy publicznej, może otrzymać je bez konieczności udowadniania, że w wyniku przyjęcia do pracy osoby niepełnosprawnej doszło u niego do wzrostu zatrudnienia.

Tak wynika z odpowiedzi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) udzielonej dla Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org.). Co do zasady jest tak, że jednym z podstawowych warunków uzyskania przez pracodawcę prowadzącego działalność gospodarczą dopłaty do pensji pracownika z dysfunkcją zdrowotną jest wykazanie efektu zachęty. Wymagają tego unijne przepisy, które traktują dofinansowania jako pomoc publiczną. Sam efekt zachęty można osiągnąć na dwa sposoby – metodą ilościową lub jakościową. Ta pierwsza polega na wykazaniu, że w miesiącu rozpoczęcia pracy przez osobę niepełnosprawną doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem w stosunku do średniego stanu zatrudnienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Metoda jakościowa sprowadza się do zatrudnienia pracownika na wakat zwolniony w okolicznościach wskazanych w przepisach ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.). W przypadku wykazywania efektu zachęty ważne jest też, aby w momencie podpisywania umowy o pracę firma dysponowała orzeczeniem o niepełnosprawności pracownika.

OBPON.org. w swoim pytaniu przedstawił sytuację pracodawcy, którym jest Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej. Zatrudnił on pracownika, który w momencie przyjmowania do pracy nie przedstawił orzeczenia potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną. Dostarczył je dopiero po trzech miesiącach i wynikało z niego, że zostało wydane przed datą zatrudnienia. Jednocześnie dla tego pracodawcy dofinansowania nie stanowią pomocy publicznej i w związku z tym OBPON.org zapytał, czy w takich okolicznościach będzie mu przysługiwała dopłata do pensji tej osoby.

PFRON wyjaśnił, że pracodawcy, dla których dofinansowania do wynagrodzeń nie są pomocą publiczną, są zwolnieni z wykazywania efektu zachęty. Dlatego sytuacja związana z późniejszym przedstawieniem orzeczenia o niepełnosprawności nie będzie miała znaczenia. Przy czym szpital będzie miał prawo do dopłat od daty dostarczenia dokumentu wskazującego na niepełnosprawność pracownika. 


Pozostało 14% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane