statystyki

Gminy będą znów szybciej uzyskiwać dane z ZUS. Przyspieszy to rozpatrywanie wniosków o świadczenia na dzieci?

autor: Michalina Topolewska04.11.2019, 18:00
Gminy zwracały uwagę, że wcześniej takie starsze dane były dostępne niemal od ręki.

Gminy zwracały uwagę, że wcześniej takie starsze dane były dostępne niemal od ręki.źródło: ShutterStock

Ośrodki pomocy społecznej mogą teraz w ciągu kilku minut otrzymać z ZUS informacje o wysokości składek za ostatnie dwa lata. Przyspieszy to rozpatrywanie wniosków o świadczenia na dzieci.

O takim ułatwieniu, a w zasadzie powrocie do wcześniejszych rozwiązań, poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w piśmie skierowanym do gmin. Jak pisaliśmy na łamach DGP, kilka miesięcy temu wydłużeniu uległ czas uzyskania drogą elektroniczną danych z ZUS o wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które są konieczne do ustalenia wysokości dochodu członka rodziny przy ubieganiu się o świadczenia uzależnione od kryterium dochodowego, np. zasiłku na dziecko czy pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Informacje obejmujące okres do 18 miesięcy pracownik ośrodka mógł uzyskać od ZUS (za pośrednictwem portalu Emp@tia) w ciągu maksymalnie pięciu minut. Gdy natomiast dotyczyły dłuższego czasu, odpowiedź była gotowa do ściągnięcia po 48 godzinach.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane