statystyki

Kiedy inspektor pracy może odmówić wydania nakazu zapłaty

autor: Anna Borysewicz01.11.2019, 15:30
kontrola, urzędnik

Nakaz zapłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia jest decyzją, której wydanie musi być poprzedzone zbadaniem stanu faktycznego i ustaleniem, że pracodawca naruszył prawo pracy wskutek niewypłacenia należnego wynagrodzenia za pracę lub innego wymagalnego świadczenia.źródło: ShutterStock

Powiadomiłem PIP o niewypłaceniu mi przez szefa wynagrodzenia za pracę za wrzesień br. W trakcie kontroli inspekcji pracy mój przełożony stwierdził, że brak płatności wynika z przejściowych kłopotów finansowych. Inspektor nie wydał jednak nakazu zapłaty i skierował mnie do sądu pracy. Czy postąpił słuszne?

W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub dotyczących legalności zatrudnienia właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy są uprawnione m.in. do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Zwrot „należne” uposażenie, ewentualnie „inne świadczenie”, oznacza, że inspektor PIP ma prawo wydać taki nakaz tylko wtedy, gdy dana sytuacja nie budzi żadnej wątpliwości. Zatem w razie jakiegokolwiek sporu na linii zatrudniający – podwładny w zakresie wypłaty (np. co do jej wysokości czy w ogóle zasadności) omawiany nakaz nie może zostać wydany. Spór ten nie może jednak dotyczyć oczywistego, wynikającego z prawa pracy, obowiązku wypłaty.

Nakaz zapłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia jest decyzją, której wydanie musi być poprzedzone zbadaniem stanu faktycznego i ustaleniem, że pracodawca naruszył prawo pracy wskutek niewypłacenia należnego wynagrodzenia za pracę lub innego wymagalnego świadczenia.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Z inspekcją jest coraz gorzej(2019-11-02 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    O pewnego czasu Inspekcja Pracy to już tylko jest statystyka. Już tylko liczy się ilość środków. Nie ma czasu na przyglądanie się sprawom, bo nie wyrobi się statystyki. Im trudniejszy przypadek tym gorzej, bo statystyka. STATYSTYKA, STATYSTYKA, STATYSTYKA I NIC TYLKO STATYSTYKA. Druga rzecz to traktowanie inspektorów pracy przez władze. Można by o tym napisać książkę. Jakiś pan się dziwi, że inspektor nie wydał nakazu. A jak on wyliczy to wynagrodzenie? Przeciez nie ma do tego żadnych narzędzi. Jakby chciał sprawdzać wysokość podatku, skłądki ZUSowskie i inne okoliczności wpływające co do grosza na wynagrodzenia - to by mu na takiej kontroli zeszło z tydzień. A na to nie ma czasu. Bo STATYSTYKA.

    Odpowiedz
  • Przestrzegam -Inspektor Pracy(2019-11-02 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    .....Przestrzegam Wszystkich ,...Rządy RP rozbudowują mafijne "Piramidy Finansowe", gorsze od Amber . . Pracodawcy pro- Państwowych firm czy Urzędy zamiast przeznaczać część pieniędzy na wypłaty, pod zastraszeniem ich nieotrzymana przez pracownika, przelewają w tej części -( ciche oczekiwanie Rządu)- tą kasę na PPE lub PPK i to jest mafijne naciąganie gdyż już zarządzające nimi wpływowe VIPy zwietrzyły łatwą kasę. O tym, że jest to przestępstwo, że nie wolno ograniczać wypłat pracowniczych wynagrodzeń np. pod warunkiem kupowania tylko przez pracownika w sklepie właściciela każdy wie.!! Gdzie Solidarność ,gdzie inne związki? ...Uczestniku funduszu lepiej niech Ci pracodawca da 100 zł na „rękę” niż Im ,tym z PPE ,PPK -- 200 zł przelewem a Ty jeszcze od tej "ułudy" zapłacisz podatek z własnych dochodów. . Słowem co to jest warte --a nawet jeżeli będzie ta kasa (nikt jej za 20 lat nie roztrwoni lub ukradnie z kont) , to po pierwsze nie wiadomo ile będzie wówczas kosztowało 1 kg mąki , .........Pytamy się --jeżeli jakikolwiek system zarządzający może roztrwonić tą forsę na akcje i zbankrutować co jest teoretycznie możliwe ,lub tą forsę może zjeść inflacja ,wymiana pieniędzy itp... to dlaczego nie zostawić tej kasy obecnie w kieszeniach samych pracowników jako dodatkową premię . To prawda, jedni przepiją ,drudzy wydadzą na coś Im potrzebnego ale jedno jest pewne ,skorzystają Ci co ją wypracowują nawet zabawieniem się. Nie jak wg zamysłu TuskoPOdobni mający w przyszłości władzę to oni przepiją. W mojej firmie najpierw zapisali Nasze PP do PZU ,teraz już się sami biją o tą kasę tworząc pseudo-stołki stawiając wysokie naciski na ponowny transfer tej forsy z PZU na Ich fundacje....a gdy już sobie ulokują tą forsę w swoich firmach Prezesi będą mieli jak pączki z śmietanie i to całkowicie legalnie , zgodnie z obowiązującym bezprawiem. I będą żyli po bankructwie jak Jaśnie Panowie gdy Wy będziecie szukać te pieniądze w rajach podatkowych.. .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane