statystyki

Kradzież pracownicza: Pracodawca musi udowodnić rzeczywistą szkodę

autor: Artur Radwan31.10.2019, 08:13; Aktualizacja: 31.10.2019, 08:13
Zdaniem SN rzeczą pracodawcy jest wykazanie wielkości rzeczywistej szkody pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z objętym winą umyślną działaniem pracownika.

Zdaniem SN rzeczą pracodawcy jest wykazanie wielkości rzeczywistej szkody pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z objętym winą umyślną działaniem pracownika.źródło: ShutterStock

Pracodawca musi udowodnić rzeczywistą szkodę pozostającą w adekwatnym związku przyczynowym z objętym winą umyślną działaniem pracownika – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej na stanowisku sprzedawcy kasjera. W sierpniu 2015 r. właścicielka sklepu zauważyła kartkę, na której były wypisane sumy pieniędzy. Sprawdziła monitoring i okazało się, że pracownica nie wbijała na kasę części produktów i nie wydawała klientom paragonu. Przeliczono kasę, która się zgadzała. Pod koszem znaleziono jednak 100 zł. O zdarzeniu powiadomiono dzielnicowego, kasjerka przyznała się do winy.

Właścicielka sklepu nakazała kobiecie napisać oświadczenie i zadeklarować, czy ukradła 10 tys. zł, 20 tys. zł czy 30 tys. zł. Kasjerka wybrała najniższą z sum i pod dyktando szefowej napisała, że zobowiązuje się oddać tę kwotę do 31 grudnia 2015 r. Jednak w piśmie z listopada 2015 r. kasjerka odwołała to oświadczenie, argumentując, że zostało sporządzone pod wpływem gróźb właścicielki sklepu.

Sprawa trafiła do sądu I instancji. Właścicielka sklepu domagała się od pracownicy odszkodowania. Sąd uznał, że na podstawie monitoringu można stwierdzić naruszanie obowiązków pracowniczych przez dokonywanie sprzedaży towarów z pominięciem kasy fiskalnej, ale nie daje to podstawy do ustalenia faktu przywłaszczenia przez nią pieniędzy w kwocie wskazanej w oświadczeniu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane