statystyki

Kradzież pracownicza: Pracodawca musi udowodnić rzeczywistą szkodę

autor: Artur Radwan31.10.2019, 08:13; Aktualizacja: 31.10.2019, 08:13
Zdaniem SN rzeczą pracodawcy jest wykazanie wielkości rzeczywistej szkody pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z objętym winą umyślną działaniem pracownika.

Zdaniem SN rzeczą pracodawcy jest wykazanie wielkości rzeczywistej szkody pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z objętym winą umyślną działaniem pracownika.źródło: ShutterStock

Pracodawca musi udowodnić rzeczywistą szkodę pozostającą w adekwatnym związku przyczynowym z objętym winą umyślną działaniem pracownika – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła kobiety zatrudnionej na stanowisku sprzedawcy kasjera. W sierpniu 2015 r. właścicielka sklepu zauważyła kartkę, na której były wypisane sumy pieniędzy. Sprawdziła monitoring i okazało się, że pracownica nie wbijała na kasę części produktów i nie wydawała klientom paragonu. Przeliczono kasę, która się zgadzała. Pod koszem znaleziono jednak 100 zł. O zdarzeniu powiadomiono dzielnicowego, kasjerka przyznała się do winy.

Właścicielka sklepu nakazała kobiecie napisać oświadczenie i zadeklarować, czy ukradła 10 tys. zł, 20 tys. zł czy 30 tys. zł. Kasjerka wybrała najniższą z sum i pod dyktando szefowej napisała, że zobowiązuje się oddać tę kwotę do 31 grudnia 2015 r. Jednak w piśmie z listopada 2015 r. kasjerka odwołała to oświadczenie, argumentując, że zostało sporządzone pod wpływem gróźb właścicielki sklepu.

Sprawa trafiła do sądu I instancji. Właścicielka sklepu domagała się od pracownicy odszkodowania. Sąd uznał, że na podstawie monitoringu można stwierdzić naruszanie obowiązków pracowniczych przez dokonywanie sprzedaży towarów z pominięciem kasy fiskalnej, ale nie daje to podstawy do ustalenia faktu przywłaszczenia przez nią pieniędzy w kwocie wskazanej w oświadczeniu.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane