statystyki

Szykuje się podwyżka dopłat do wynagrodzeń

autor: Michalina Topolewska28.10.2019, 17:00
niepełnosprawny

31 tys. pracodawców otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracownikówźródło: ShutterStock

Pracodawcy mogą spodziewać się w 2020 r. odmrożenia kwot dofinansowań do pensji pracowników z dysfunkcjami. Na razie nie wiadomo jednak, o ile zostaną podniesione.

Zmianę wysokości dopłat zakłada plan finansowy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na przyszły rok, który został zatwierdzony przez jego radę nadzorczą. Co do zasady wysokość dofinansowania jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności i wynosi 450 zł przy lekkim jej stopniu, 1125 zł przy umiarkowanym oraz 1800 zł, jeśli jest on znaczny. Ponadto w przypadku osób, które mają jedno ze wskazanych w przepisach schorzeń specjalnych, np. epilepsję, chorobę psychiczną lub są niewidome, wysokość dofinansowania jest zwiększana o 600 zł.

Takie kwoty subsydiów płacowych obowiązują od 2014 r. i do tej pory nie były waloryzowane. To zaś skutkuje tym, że przestają one spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest zachęcanie do zatrudniania niepełnosprawnych oraz rekompensowanie pracodawcom dodatkowych kosztów z tym związanych – zwłaszcza w sytuacji, gdy z roku na rok rosną wynagrodzenia, w tym to najniższe. Dlatego przedsiębiorcy już od dawna postulowali odmrożenie dofinansowań.

Wszystko wskazuje na to, że ich oczekiwania zostaną wreszcie spełnione, bo w 2020 r. zwiększona zostanie pula pieniędzy w budżecie PFRON przeznaczona na dopłaty do pensji (z 3,3 mld zł do 3,6 mld zł), a przyjęty przez radę nadzorczą dokument mówi, że jej poziom pozwoli na wdrożenie podwyżek dopłat. Przy czym miałyby one objąć podniesienie wysokości dofinansowania do stopnia umiarkowanego oraz znacznego – co oznaczałoby, że w przypadku lekkiego poziomu dysfunkcji wsparcie pozostanie bez zmian oraz dodatkowej kwoty, która przysługuje dla osób ze schorzeniami specjalnymi.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • przedsiębiorca um. st. niepełnosprawności(2019-10-28 20:48) Zgłoś naruszenie 72

  Jeżeli osoba niepełnosprawna prowadzi działalność gospodarczą również powinna otrzymywać dofinansowanie w zależności od stopnia niepełnosprawności i wynosić 450 zł przy lekkim jej stopniu, 1125 zł przy umiarkowanym oraz 1800 zł, jeśli jest on znaczny. Ale nie, wszystko do kieszeni śmieciodawców.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ozn st znaczny(2019-10-30 08:10) Zgłoś naruszenie 00

  Składki płacisz i tak w calosci,pfron doplaca ci z dolu i nawet osoba ze znacznym dorzuca miesięcznie ok 600zl do pełnego zusu. Juz po tych wszystkich odliczeniach. Najwygodniej być samozatrudnionym z jdg plus pracownikiem firmy.

  Odpowiedz
 • Ozn st znaczny(2019-10-30 08:10) Zgłoś naruszenie 00

  Składki płacisz i tak w calosci,pfron doplaca ci z dolu i nawet osoba ze znacznym dorzuca miesięcznie ok 600zl do pełnego zusu. Juz po tych wszystkich odliczeniach. Najwygodniej być samozatrudnionym z jdg plus pracownikiem firmy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane