statystyki

ZUS częściej płaci za sanatorium, by zapobiec rentom

autor: Paulina Szewioła24.10.2019, 10:45; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:45
38 974 rekonwalescentom Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrył koszty rehabilitacji w ramach prewencji rentowej w pierwszym półroczu tego roku – wynika z najnowszych danych organu rentowego.

38 974 rekonwalescentom Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrył koszty rehabilitacji w ramach prewencji rentowej w pierwszym półroczu tego roku – wynika z najnowszych danych organu rentowego.źródło: ShutterStock

38 974 rekonwalescentom Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrył koszty rehabilitacji w ramach prewencji rentowej w pierwszym półroczu tego roku – wynika z najnowszych danych organu rentowego.

Celem prowadzonej przez ZUS rehabilitacji jest poprawa stanu zdrowia osób, które w wyniku choroby lub urazu są zagrożone utratą zdolności do pracy, ale mają szansę odzyskać ją po rehabilitacji. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, informuje, że liczba osób korzystających z tej formy pomocy zakładu rośnie od 2013 r. W 2016 r. z było to 85,4 tys. osób, w 2017 r. – 88 802 osoby, a w 2018 r. już 90 570 osób.

– Planując prowadzenie rehabilitacji leczniczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych z jednej strony bada najczęstsze przyczyny niezdolności do pracy, a z drugiej prowadzi politykę, która ma na celu jak najwcześniejsze skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego osoby ubezpieczonej zagrożonej długotrwałą niezdolnością do pracy – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Wskazuje, że im wcześniej zostaje podjęta rehabilitacja, tym jest efektywniejsza i rokuje szybszy powrót do pracy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-10-25 13:59) Zgłoś naruszenie 11

    .............Wyobraźcie sobie Państwo że np..wprowadzono ustawę iż niejaki Donald Tusk pomimo że był Premierem dwie kadencje nie otrzymał by emerytury Premierowskiej jeżeli na 1992 rok nie udowodnił by 25 lat pracy w ogóle a tą Ustawe w tym temacie podjeto by w obecnym roku.!!!..... Platfusy krzyknęli by brednie!...,niemozliwe --prawo nie może działać wstecz ! ...,Premier był wówczas jeszcze młodzieńcem ! A co zrobisliśce POmyleńcy z Ustawą O Emeryturach Pomostowych z 2008r dzialającą na rok 19988 art 4 par 4 która mówi że Kto miał na tą datę znacznie nawet przekroczone minimum lata prac w warunkach szczególnych i niebezpiecznych nie dostanie emerytury jeżeli na 1998r nie miał w ogóle 25 lat pracy. Tylko POdłe ********* mogły coś takiego POdłego wymysleć i tak ludzi okraść a TK Rzeplinskiego to nie żaden Sąd lecz zwykła dyspozycyjna banda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane