Planując zmiany w ZUS, dbamy o emerytów i samozatrudnionych. A co z resztą?

autor: Joanna Śliwińska18.10.2019, 07:22; Aktualizacja: 18.10.2019, 07:22
Emeryci i samozatrudnieni to jedyne grupy, dla których różne opcje polityczne mają korzystne propozycje. Dla pracowników i zleceniobiorców nie tylko ich brakuje, ale prawie wszyscy chcą sięgać do ich kieszeni. Także PiS, który właśnie wygrał wybory.

Emeryci i samozatrudnieni to jedyne grupy, dla których różne opcje polityczne mają korzystne propozycje. Dla pracowników i zleceniobiorców nie tylko ich brakuje, ale prawie wszyscy chcą sięgać do ich kieszeni. Także PiS, który właśnie wygrał wybory.źródło: ShutterStock

Emeryci i samozatrudnieni to jedyne grupy, dla których różne opcje polityczne mają korzystne propozycje. Dla pracowników i zleceniobiorców nie tylko ich brakuje, ale prawie wszyscy chcą sięgać do ich kieszeni. Także PiS, który właśnie wygrał wybory.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • walczmy (2019-10-19 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    obecni emeryci wyjdźmy na ulicę i walczmy o swoje pieniądze bo nam zarąbano ok. 30 procent należnej emerytury. Walczmy bo i tak nas zagłodzą

    Odpowiedz
  • Ubostwogenny system emerytalny(2019-10-19 08:05) Zgłoś naruszenie 50

    W Polsce jest niewielka luka genderowa w placach, ktora przeklada sie na emerytury, a dalej na niewielki odsetek pobieranych rent rodzinnych przez wdowy-emerytki, ktore wypracowaly swoja emeryture. 2018 r. ZUS wyplacal 5,7 mln emerytur oraz 1,2 rent rodzinnych. W grupie rent rodzinnych mozna wyroznic trzy grupy: 1/ renty dla sierot , 2/ renty dla osob , ktore nie wypracowaly swojej emerytury i 3/ renty dla osob, ktore wypracowaly swoja emeryture. ----- Renty rodzinne z trzeciej grupy stanowia mizerny odsetek ogolnej ilosci wyplacanych emerytur i rent rodzinnych i b. czesto sa one wyzsze tylko o 50 czy 100 zl powyzej odebranych im emerytur. ------- System oparty na skladce zdefiniowanej i obecnej metodzie naliczania renty rodzinnej jest wysoko ubostwogenny. Mam nadzieje, ze w ramach walki z ubostwem w ramach UE system ten ulegnie zreformowaniu w tym rowniez na korzysc dla kobiet wdow, ktore wypracowaly swoja emeryture.

    Odpowiedz
  • Fernando Sacamuelas(2019-10-18 23:56) Zgłoś naruszenie 00

    Cyt.: Emeryci mogliby bowiem spodziewać się dodatkowych pieniędzy. Szanowna Autorko , Pani Joanno Śliwińska, ile znaków zapytania się w tym kawałku zdania się znalazło? Proszę wbić sobie mocno w głowę, że emeryci nie dostaną nic! Wybory się skończyły i emeryci nie są już potrzebni. Jak zawsze! I jeszcze pod Pani artykułem jest inny, napełniający emerytów optymizmem, cyt.:Emerytury będą głodowe. System emerytalny zmierza do załamania

    Odpowiedz
  • Emerytura & enta rodzinna(2019-10-18 22:42) Zgłoś naruszenie 30

    Co to za prawo !!! które nakazuje odebranie żonie lub meżowi wypracowanej przez siebie emerytury , gdy ta (ten) zdecyduje się na pobieranie renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.......dlaczego jest to tylko 85 % emerytury zmarłego a nie 100% ??? A co ZUS odbierze małżonkowi , który nie wypracował własnej emerytury i czeka na pobieranie renty rodzinnej po zmarłym ??.......NIC .........również będzie pobierał 85% renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. ......gdzie tu sprawiedliwość ???

    Odpowiedz
  • biedota emerytalna(2019-10-18 21:27) Zgłoś naruszenie 20

    zagrabiono obecnym emerytom ok. 30 procent ich emerytury bo obniżono wiek emerytalny ale nie zmieniono przeliczania emerytur tak jak było wcześniej. Oddajcie nam nasze pieniądze

    Odpowiedz
  • Emilka(2019-10-18 19:53) Zgłoś naruszenie 31

    Proszę nie zapominać,że samozatrudnieni nie mają płacone za urlop, ani za chorobowe. Płacą mniejszy ZUS niż zatrudnieni na umowę o pracę, ale też dużo ryzykują. Coś za coś.

    Odpowiedz
  • okradziona emerytka(2019-10-18 16:31) Zgłoś naruszenie 43

    oddajcie nam ok. 30 procent emerytury, którą zarąbaliście przy obniżaniu wieku emerytalnego. Bo obniżaliście wiek ale nie przywróciliście przelicznika obliczania wysokości emerytur.

    Odpowiedz
  • Renta rodzinna(2019-10-18 09:21) Zgłoś naruszenie 121

    "Emeryture sie wypracowuje, a nie dostaje" /Ryszard Petru/. Wypowiedz podoba mi sie, ale nadam jej inna narracje i przetransponuje na rente rodzinna. ---- Rente rodzinna wypracowuje sie w ramach zwiazku malzenskiego, a nie dostaje w wysokosci 85% emerytury, gdy na koncie w ZUS po wspolmalzonku pozostaje niewiele srodkow lub zero. Emerytka wdowa z wypracowanym swoim swiadczeniem powinna miec prawo do zachowania swojej emerytury plus 75% kwoty pozostajacej po mezu podkreslam, 75% KWOTY POZOSTAJACEJ PO MEZU, a nie 75% czy 85% emerytury mezowskiej. ----- W systemie skladki zdefiniowanej sa indywidualne konta emerytalne, w ZUS funkcjonuja systemy elektroniczne i nie ma problemu z liczeniem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sygnatariusz(2019-10-18 08:47) Zgłoś naruszenie 83

    System składek emerytalno-rentowo-zdrowotny i ich redystrybucja, identyfikowany z ZUS, to symbol kompromitacji państwa i narodu, stawiający Polskę w szeregu zwykłego bantustanu z kastowym społeczeństwem i fikcyjnych tautologii imitujących system prawny, typu konstytucja. Bo gdyby konstytucja i system prawny i państwowy, byłby cokolwiek warty to bezwzględnie realizowano by najważniejszy z artykułów tejże konstytucji, czyli art. 32. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, nikt nie może być dyskryminowany w życiu społecznym, gospodarczym i ekonomicznym. Zatem, nie byłoby kast uprzywilejowanych, nie płacących składek wogóle, (sędziowie, prokuratorzy, wojsko i policja), lub fikcyjnie niskie KRUS lub płacący krótko (górnicy) oraz takim, co mają lepszy algorytm przeliczeniowy przy obliczaniu emerytur.. Polska więc będzie żałosną patologią a naród; oduraczoną masą tzw. lemingów, dopóty, wszyscy ale wszyscy nie będą łożyć do systemu co do zasady repartycyjnego . Np. wszyscy ale wszyscy powinni płacić 1 tys zł miesięcznie przez 40 lat, po którym to okresie przysługiwała będzie emerytura w wysokości 2,5 tys zł wolnych od podatku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz