statystyki

Praca szczególnie niebezpieczna tylko na podstawie pisemnego polecenia

autor: Maciej Ambroziewicz17.10.2019, 01:36; Aktualizacja: 17.10.2019, 12:00
Przepisy ustawy – Prawo energetyczne (dalej: u.p.e.) stanowią, że osoby zajmujące się eksploatacją sieci, urządzeń i instalacji muszą mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisję kwalifikacyjną.

Przepisy ustawy – Prawo energetyczne (dalej: u.p.e.) stanowią, że osoby zajmujące się eksploatacją sieci, urządzeń i instalacji muszą mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisję kwalifikacyjną.źródło: ShutterStock

Zastanawiamy się nad zatrudnieniem kilku pracowników, ewentualnie pracowników tymczasowych, w celu wykonania prac serwisowych przy maszynach wykorzystywanych w naszym zakładzie. Część z nich miałaby się odbywać w pobliżu nieosłoniętych urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem. Czy to dopuszczalne, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami?

Jest to dopuszczalne, choć nie w każdym przypadku. Przede wszystkim osoba wykonująca prace w pobliżu znajdujących się pod napięciem, nieosłoniętych urządzeń elektrycznych musi mieć do tego odpowiednie kwalifikacje. Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237 3 par. 1 kodeksu pracy, dalej: k.p.).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane