statystyki

Jak wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK

17.10.2019, 10:22; Aktualizacja: 24.10.2019, 11:01
dokumenty

dokumenty wdrożenie PPKźródło: ShutterStock

Jesteśmy firmą 250+. Niedawno podpisaliśmy umowę o zarządzanie i umowę o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) z wybraną instytucją finansową. Chcielibyśmy wiedzieć, czy możemy ją zmienić? A jeśli tak, to czy wybierając nową, ponownie musimy konsultować się ze stron pracowniczą?

Tak, ustawa o PPK dopuszcza możliwość zmiany instytucji wybranej do zarządzania PPK, nie narzuca przy tym ram czasowych. Wypowiedzenie umowy możliwe jest jednak dopiero wtedy, gdy pracodawca zawrze umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową. Chodzi o to, by zapobiec sytuacji w której podmiot zatrudniający, który jest zobowiązany do prowadzenia PPK, nie ma zawartej umowy w tej sprawie, a uczestnicy PPK stracą ciągłość oszczędzania.

Jeśli zatem pracodawca zdecyduje się zmienić instytucję prowadzącą PPK, powinien zawrzeć nową umowę, a dopiero później wypowiedzieć aktualną. Co ważne, wcześniej powinien przejść przez proces wyboru instytucji finansowej i zastosować się do przepisów art. 7 ust 3 i 4 ustawy o PPK, tj. wybrać ją właśnie w porozumieniu ze stroną pracowniczą. Szczegółowy tryb postępowania w sytuacji wypowiedzenia umowy określa art. 12 ustawy o PPK. Zgodnie z tym przepisem – nie później niż w terminie siedmiu dni od zawarcia nowej umowy – pracodawca:


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Inspektor Pracy(2019-10-28 09:23) Zgłoś naruszenie 30

    ...to jest naciąganie , t,o jest przekręt większy niz Amber GOLD , Możesz nie brać w tym udziału art 23 pkt 1 Ustawy o PPK . Lepiej niech Ci pracodawca da 100 zł na rekę niż Im 200 zł przelewem a Ty jeszcze o od tej ułudy zapłacisz Im podatek z własnych dochodów.. Słowem co jest warte PPK --a nawet jezeli będzie ta kasa (nikt jej za 20 lat nie roztrwoni lub ukradnie z kont) , to po pierwsze nie wiadomo ile będzie wówczas kosztowało 1 kg mąki , po drugie Ci co nie płacili na PPK i będą mieli małe emerytury dostaną wówczas jak obecnie od Rządu w ramach pomocy wsparcie tak jak teraz dostają "Włodki z pod budki z piwem" na dzieci 500+ a zatyrani pracą tzw "frajerzy" z ponad 40 letnim stażem otrzymają jak obecnie zamiast emerytur stażowych "kopa w **************** bo nie potrzebuja pomocy gdyż wypracowali " i otrzymają prawo do dopracowania do 52 lat nie licząc pracy w święta i nadgodzinach. Panie Pośle --jeżeli jakikolwiek system zarządząjacy może roztrwonić tą forsę na akcje i zbankrutować co jest teoretycznie możliwe ,lub ta forse może zjeść inflacja ,wymiana pieniedzy itp... to dlaczego nie zostawić tej kasy obecnie w kieszeniach samych pracowników jako dodatkową premię . To prawda Jedni przepiją ,drudzy wydadzą na coś Im potrzebnego ale jedno jest pewne ,skorzystają Ci co ją wypracowują nawet zabawieniem się. Nie jak wg zamysłu TuskoPOdobni mający w przyszłości władzę to Oni przepiją. W mojej firmie najpierw zapisali Nasze PPK do PZU ,teraz już się sami biją o ta kase tworząc pseudostołki..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qpa(2019-10-20 18:16) Zgłoś naruszenie 20

    PPK zadziała jak OFE - za kilka lat partia rządząca zlikwiduje PPK by załatać dziurę budżetową... ! --->

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane