statystyki

Jak wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK

17.10.2019, 10:22; Aktualizacja: 24.10.2019, 11:01
dokumenty

dokumenty wdrożenie PPKźródło: ShutterStock

Jesteśmy firmą 250+. Niedawno podpisaliśmy umowę o zarządzanie i umowę o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) z wybraną instytucją finansową. Chcielibyśmy wiedzieć, czy możemy ją zmienić? A jeśli tak, to czy wybierając nową, ponownie musimy konsultować się ze stron pracowniczą?

Tak, ustawa o PPK dopuszcza możliwość zmiany instytucji wybranej do zarządzania PPK, nie narzuca przy tym ram czasowych. Wypowiedzenie umowy możliwe jest jednak dopiero wtedy, gdy pracodawca zawrze umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową. Chodzi o to, by zapobiec sytuacji w której podmiot zatrudniający, który jest zobowiązany do prowadzenia PPK, nie ma zawartej umowy w tej sprawie, a uczestnicy PPK stracą ciągłość oszczędzania.

Jeśli zatem pracodawca zdecyduje się zmienić instytucję prowadzącą PPK, powinien zawrzeć nową umowę, a dopiero później wypowiedzieć aktualną. Co ważne, wcześniej powinien przejść przez proces wyboru instytucji finansowej i zastosować się do przepisów art. 7 ust 3 i 4 ustawy o PPK, tj. wybrać ją właśnie w porozumieniu ze stroną pracowniczą. Szczegółowy tryb postępowania w sytuacji wypowiedzenia umowy określa art. 12 ustawy o PPK. Zgodnie z tym przepisem – nie później niż w terminie siedmiu dni od zawarcia nowej umowy – pracodawca:


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2019-10-28 09:23) Zgłoś naruszenie 30

    ...to jest naciąganie , t,o jest przekręt większy niz Amber GOLD , Możesz nie brać w tym udziału art 23 pkt 1 Ustawy o PPK . Lepiej niech Ci pracodawca da 100 zł na rekę niż Im 200 zł przelewem a Ty jeszcze o od tej ułudy zapłacisz Im podatek z własnych dochodów.. Słowem co jest warte PPK --a nawet jezeli będzie ta kasa (nikt jej za 20 lat nie roztrwoni lub ukradnie z kont) , to po pierwsze nie wiadomo ile będzie wówczas kosztowało 1 kg mąki , po drugie Ci co nie płacili na PPK i będą mieli małe emerytury dostaną wówczas jak obecnie od Rządu w ramach pomocy wsparcie tak jak teraz dostają "Włodki z pod budki z piwem" na dzieci 500+ a zatyrani pracą tzw "frajerzy" z ponad 40 letnim stażem otrzymają jak obecnie zamiast emerytur stażowych "kopa w **************** bo nie potrzebuja pomocy gdyż wypracowali " i otrzymają prawo do dopracowania do 52 lat nie licząc pracy w święta i nadgodzinach. Panie Pośle --jeżeli jakikolwiek system zarządząjacy może roztrwonić tą forsę na akcje i zbankrutować co jest teoretycznie możliwe ,lub ta forse może zjeść inflacja ,wymiana pieniedzy itp... to dlaczego nie zostawić tej kasy obecnie w kieszeniach samych pracowników jako dodatkową premię . To prawda Jedni przepiją ,drudzy wydadzą na coś Im potrzebnego ale jedno jest pewne ,skorzystają Ci co ją wypracowują nawet zabawieniem się. Nie jak wg zamysłu TuskoPOdobni mający w przyszłości władzę to Oni przepiją. W mojej firmie najpierw zapisali Nasze PPK do PZU ,teraz już się sami biją o ta kase tworząc pseudostołki..

    Odpowiedz
  • qpa(2019-10-20 18:16) Zgłoś naruszenie 20

    PPK zadziała jak OFE - za kilka lat partia rządząca zlikwiduje PPK by załatać dziurę budżetową... ! --->

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane