Za bezmyślność pracownika odpowiada także szef

autor: Michał Culepa17.10.2019, 10:08; Aktualizacja: 17.10.2019, 10:08
praca pracownik budowa

Pracodawca jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w jego zakładzie. Dlatego z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy, nie zwalnia go fakt, że sam poszkodowany przyczynił się do tego zdarzenia.źródło: ShutterStock

Pracodawca jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w jego zakładzie. Dlatego z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy, nie zwalnia go fakt, że sam poszkodowany przyczynił się do tego zdarzenia.

Jarosław B. był zatrudniony w firmie wykonującej prace na budowach. Na jednej z nich pracownicy otrzymali polecenie przeniesienia palety bloczków silikatowych na górne piętro budowanego domu. Jeden z pracowników zorientował się, że na placu budowy pozostawiono koparkę, której operator zapomniał zamknąć i zabezpieczyć. Ponieważ potrafił obsługiwać taki sprzęt, on, Jarosław B. i jeszcze jeden pracownik wpadli na pomysł „ułatwienia” sobie pracy. Postanowili, że całą paletę bloczków włożą na łyżkę koparki i podniosą je na wysokość piętra. Żeby było szybciej, Jarosław B. i drugi pracownik położyli pod paletę deskę, na której stanęli. Realizacja tego dość oryginalnego pomysłu zakończyła się tragicznie. Paleta w trakcie podnoszenia zsunęła się z wysokości blisko trzech metrów na ziemię, obaj pracownicy spadli, a Jarosława B. przygniotły osuwające się z koparki bloczki. Ciężko rannego pracownika z trudem odratowano, przeszedł wiele operacji, jest osobą niepełnosprawną.

Jarosław B. pozwał swojego pracodawcę, żądając odszkodowania, zadośćuczynienia i renty. Samo zadośćuczynienie za utratę zdrowia miało wynosić ponad 600 tys. zł. Jako współpozwany wystąpił także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), do którego pierwotnie skierowane były te roszczenia, gdyż – jak wskazywał poszkodowany pracownik – wypadek przy pracy (za który zdarzenie zostało prawomocnie uznane) miał miejsce przy użyciu pojazdu – koparki. Właściciel firmy nie dysponował zaś obowiązkowym ubezpieczeniem OC na ten sprzęt.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ech(2019-10-17 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli wniosek jeden: w tym chorym kraju najlepiej nie mieć pracowników, skoro firma odpowiada za to, że pracownik złamał wszelkie zasady BHP.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane