statystyki

Niedługo pracownik może łatwiej stracić A1

autor: Joanna Śliwińska, Łukasz Kuczkowski20.10.2019, 18:00
Zaświadczenie A1 może zostać cofnięte tylko przez organ, który je wydał. W konsekwencji zaświadczenia wystawione przez ZUS mogą zostać cofnięte wyłącznie przez ZUS.

Zaświadczenie A1 może zostać cofnięte tylko przez organ, który je wydał. W konsekwencji zaświadczenia wystawione przez ZUS mogą zostać cofnięte wyłącznie przez ZUS.źródło: ShutterStock

Tak będzie, jeśli TSUE orzeknie zgodnie z opinią swojego rzecznika generalnego. Jego zdaniem jest to dozwolone, gdy uzyskanie zaświadczenia wiązało się z popełnieniem przestępstwa.

Wraz z ekspansją polskich firm na rynki europejskie wzrasta rola zaświadczeń A1 potwierdzających, że delegowany pracownik podlega polskim ubezpieczeniom społecznym. Wzrasta także liczba problemów i sporów z tym związanych. Jeden z nich to możliwość kwestionowania A1 przez inne państwo. Spór w tej sprawie odżyje na nowo za sprawą opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE H.S. Øe w sprawach połączonych sygn. C-370/17 i sygn. 37/18 Vueling Airlines. [ramka] Pracodawcy nie zawsze pamiętają jednak, że polskie A1 może zakwestionować także organ ją wydający – a więc sam ZUS, nie czekając na wniosek z innego państwa. Co może wzbudzić jego podejrzenia? Chociażby konieczność wypłaty wysokich świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Wyjątek od zasady terytorialności

Zaświadczenie A1 służy realizacji zasady swobodnego przemieszczania się osób wykonujących pracę na terytorium Unii Europejskiej. Jest to dokument potwierdzający, że pracownik delegowany do innego kraju członkowskiego podlega systemowi ubezpieczeń społecznych kraju wysyłającego. Takie zaświadczenie zwalnia w konsekwencji polskiego pracodawcę z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w kraju, do którego jest delegowany pracownik. Przez okres delegowania pracownik nadal podlega zatem polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, co w wielu przypadkach, biorąc pod uwagę poziom obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych w innych krajach członkowskich, jest korzystne finansowo dla polskiego przedsiębiorcy.

Instytucja zaświadczenia A1 jest wyjątkiem od zasady terytorialności wynikającej z art. 11 ust. 3 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej: rozporządzenie). Według niej pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu tego państwa, na terytorium którego faktycznie wykonuje pracę. Ta zasada uzupełnia inną, nie mniej ważną zasadę prawa wspólnotowego w zakresie ubezpieczeń społecznych ‒ pracownicy delegowani podlegają ustawodawstwu tylko jednego kraju (art. 11 ust. 1 rozporządzenia).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane