statystyki

Przepisy o koordynacji systemów ubezpieczeń niejasne także dla SN

autor: Joanna Śliwińska03.10.2019, 09:33; Aktualizacja: 03.10.2019, 09:48
sąd najwyższy

sąd najwyższyźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE z dwoma pytaniami prejudycjalnymi. Wątpliwości budzi podleganie ustawodawstwu w przypadku pracy w kilku państwach oraz ustalanie wysokości świadczeń.

Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego odgrywają coraz większą rolę w orzecznictwie polskich sądów. Powodem jest oczywiście zwiększona migracja pracowników, którzy w trakcie swojej kariery zawodowej pracują w kilku krajach, czasem nawet jednocześnie. Przepisy europejskie nie zawsze są jasne i sprawiają problemy nie tylko sądom powszechnym, ale nawet Sądowi Najwyższemu, który coraz częściej zadaje Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne w tym zakresie. Tak też się stało 19 września 2019 r., gdy rozpoznająca dwie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych postanowiła odroczyć posiedzenie do momentu dokonania przez TSUE wykładni przepisów prawa unijnego określających zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Osoba zwykle zatrudniona

Pierwsza ze spraw została wszczęta (sygn. akt II UK 241/18) przez płatnika składek, który odwołał się od interpretacji indywidualnej przepisów określających zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym. Chodziło o podleganie ustawodawstwu polskiemu w zakresie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się w obrębie Unii Europejskiej. Przy rozpoznawaniu skargi kasacyjnej płatnika, złożonej od niekorzystnego dla niego wyroku sądu apelacyjnego, Sąd Najwyższy powziął istotną wątpliwość co do rozumienia art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie, w brzmieniu wynikającym z rozporządzenia Rady (WE) nr 118/97 z 2 grudnia 1996 r. (Dz.U. 1997, L 28, s. 1), zmienionego z kolei rozporządzeniem (WE) nr 1992/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 392, s. 1). Trzeba podkreślić, że rozporządzenie to zostało zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, przy czym na mocy przepisów przejściowych ma ono ciagle zastosowanie w niektórych sprawach. Sąd Najwyższy zwrócił się do trybunału z pytaniem, czy użyte w art. 14 ust. 2 zdanie pierwsze rozporządzenia 1408/71 pojęcie „osoby zwykle zatrudnionej na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich” należy interpretować w ten sposób, że obejmuje ono osobę, która w ramach jednej umowy o pracę zawartej z jednym pracodawcą świadczy pracę na terytorium co najmniej dwóch państw członkowskich nie jednocześnie ani równolegle, ale podczas kolejnych bezpośrednio po sobie następujących, kilkumiesięcznych okresów? Sporny przepis reguluje zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez „osobę zwykle zatrudnioną na terytorium dwóch lub więcej państw”. Nie definiuje on jednak tego pojęcia.

Zgodnie z tym przepisem osoba zwykle zatrudniona na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich (jeśli nie stanowi części personelu drogowego lub latającego) podlega:


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-10-03 15:15) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież w tym kraju wszystkie przepisy o Ubezpieczeniach sa nie jasne. Co zrobiliście z pracownikami ,robotnikami pracującymi od 15 r życia ,zatrudnianymi za komuny i post w soboty i swieta i nadgodziny bez dni zamiennie wolnych!--próbując zmusić nawet do 52 lat pracy..(PiS 50 lat)!.....Zdajecie sobie sprawe iż nie zabijacie nożem jak Adamowicza zabito a POlityką ? Ludzie Ci szczególnie kiedyś zatrudnieni w szkodliwych i nieb warunkach pracy jak promieniowanie izotopowe ,rteć i jej opary ,gazy i pyly truj i wybuch ,wysok ciśn,napięcia i wysok temp ,potworny hałas okradzieni wstecznie Ustawą POmostową...itp..nie dozywaja czesto obecnych emerytur,.Zrozumiał to Komorowski ale za późno..czytaj :”Komorowski zmienia zdanie. Prezydent ...rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. ...-Stwierdziliście tez ,że jak "będą się sądzić o to, to PO podniesicie koszty sądowe" - i to uczyniliście podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS (Budka -ten w manynarce i gaciach po tym co zrobil z tymi kosztami o ironio później w Żorach protestował o dostęp obywateli do Sądów) --a nastepnie obniżyliście Tym ludziom o ironio jeszcze zasiłki POgrzebowe o 2000zl...,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane