statystyki

Będzie zasiłek za czas, gdy alimenty nie były ustalone

autor: Michalina Topolewska02.10.2019, 19:00
W ocenie WSA, jeżeli rodzic złożył w ustawowym terminie tytuł wykonawczy, to niezależnie, czy obejmuje on okres wnioskowanego zasiłku, świadczenie jest przyznawane od miesiąca złożenia wniosku.

W ocenie WSA, jeżeli rodzic złożył w ustawowym terminie tytuł wykonawczy, to niezależnie, czy obejmuje on okres wnioskowanego zasiłku, świadczenie jest przyznawane od miesiąca złożenia wniosku.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic w wyznaczonym terminie dostarczy tytuł wykonawczy do alimentów, będzie miał prawo do zasiłku na dziecko od miesiąca złożenia wniosku. Nie ma przy tym znaczenia, że alimenty nie zostały ustalone od tego właśnie miesiąca tylko od późniejszej daty.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który rozpatrywał skargę dotyczącą zasiłku na dziecko. Wniosek o jego przyznanie złożyła samotna matka. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) warunkiem uzyskania zasiłku przez takie osoby jest to, aby miały ustalone alimenty na dziecko – na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego z sądu lub zatwierdzonego przez sąd. Jednocześnie art. 24a ust. 4 ustawy przewiduje, że gdy samotny rodzic w momencie składania wniosku nie spełnia tego wymogu, gmina wyznaczy mu trzy miesiące na dostarczenie tytułu wykonawczego. Jeśli zmieści się w tym terminie, zasiłek na dziecko będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane