Jest on skierowany do mieszkańców Warszawy, którzy ukończyli 75 lat i mieszkają samotnie.
Pomoc polega na bezpłatnych drobnych naprawach domowych takich jak cieknący kran, zawieszenie karnisza, lampy czy naprawy drzwiczek w kuchennych szafkach. W tego typu działaniach chodzi nie tylko o pomoc seniorom przy drobnych sprawach, ale też o zmniejszenie poczucia ich bezradności i poprawę jakości życia. Do napraw będzie przychodził sprawdzony i wcześniej umówiony fachowiec, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych.
Kolejnym aspektem programu jest oferta dla specjalistów od napraw w wieku 60+ (np. hydraulików, elektryków itp.), którzy będą chcieli zaangażować się w realizację projektu. Ma to zwiększyć ich aktywność zawodową i wolontariacką.
Wcześniej władze miasta prowadziły pilotaż tego programu. Od listopada zeszłego roku do teraz z pomocy fachowców skorzystało 758 osób, dla których przeprowadzono 1132 naprawy.
Nowa edycja programu rusza od października i będzie on realizowany do czerwca 2021 r. Miasto zapłaci za niego 760 tys. zł. ze swojego budżetu.
Warszawa to niejedyne miasto, które pomaga osobom starszym w ten sposób. Analogiczne programy działają już m.in. w Poznaniu, Krakowie i Białymstoku.