Na jaki okres ZUS może podwyższyć składkę wypadkową?

autor: Joanna Śliwińska, Marcin Nagórek12.09.2019, 01:39; Aktualizacja: 12.09.2019, 13:08
Decyzję w sprawie podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wydaje ZUS

Decyzję w sprawie podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wydaje ZUSźródło: ShutterStock

  • Jakie świadczenia może uzyskać bezrobotny skierowany do prac społecznych, który uległ wypadkowi?
  • Czy sposób rozliczeń między stronami wpływa na charakter umowy i podleganie ubezpieczeniom?
  • Dlaczego przedsiębiorca, który jest niezdolny do pracy po kilku dniach podlegania ubezpieczeniu, może otrzymać zasiłek?
  • Na jaki okres ZUS może podwyższyć składkę wypadkową?

Mój ojciec został skierowany do prac społecznych, podczas których uległ ciężkiemu wypadkowi. Powiedziano nam, że mimo iż był bezrobotny, przysługują mu jakieś świadczenia. O co można się ubiegać?

Prace społecznie użyteczne to rodzaj działań aktywizacyjnych podejmowanych przez samorządy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z jej art. 73a na wniosek gminy starosta może skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której bezrobotny zamieszkuje lub przebywa. Ich wymiar nie może przekraczać 10 godzin w tygodniu. Wykonywanie prac odbywa się na podstawie porozumienia zawartego między starostą a gminą, na rzecz której będą wykonywane.

Bezrobotni nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu z oczywistych względów – nie wykonują pracy. Jednak w trakcie wykonywania prac społecznie użytecznych uzyskują status quasi-pracownika. Mogą otrzymać prawo do świadczeń wypadkowych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Reguluje ona zasady otrzymywania świadczeń dla osób, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu w ZUS z tytułu pewnych czynności (niekoniecznie zarobkowych). Ustawa ustanawia katalog zamknięty takich czynności i należą do nich np.: wykonywanie funkcji członka komisji powołanego przez organ państwowy lub organ samorządu terytorialnego do przeprowadzenia wyborów lub referendum, działalność wolontariacka oraz, jak w opisywanej sytuacji, wykonywanie prac społecznie użytecznych. Osobom, które stały się niezdolne do pracy wskutek wypadku w takich okolicznościach, o których mowa w art. 2 ust. 1, przysługuje:

  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym do leczenia następstw wypadku lub choroby zawodowej, pod warunkiem, że osoby te nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane