statystyki

Rządowy program dla bhp: Dla firm to za mało

autor: Michalina Topolewska12.09.2019, 12:23; Aktualizacja: 12.09.2019, 12:23
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Na realizację jego kolejnej, trzyletniej edycji ma zostać przeznaczone 100 mln zł. Pracodawcy i eksperci już wiedzą, jak je wydać. I postulują kolejne zmiany w prawie.źródło: ShutterStock

Na realizację jego kolejnej, trzyletniej edycji ma zostać przeznaczone 100 mln zł. Pracodawcy i eksperci już wiedzą, jak je wydać. I postulują kolejne zmiany w prawie.

Wprawdzie w ostatnich latach stan bhp znacznie się polepszył, ale nadal w ciągu roku w wypadkach związanych z wykonywaniem pracy śmierć ponosi ok. 300 osób. Dlatego właśnie Rada Ministrów podjęła ostatnio uchwałę, która umożliwi kontynuowanie programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” w latach 2020‒2022. Ma on kłaść nacisk przede wszystkim na wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań służących zwiększeniu bezpieczeństwa pracy, a także rozwijanie portalu wiedzy o bhp, prowadzonego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (www.ciop.pl). Będzie on stale aktualizowany, w tym w zakresie serwisów przeznaczonych dla specjalistycznych służb (straż pożarna, ratownictwo górnicze) oraz wyposażany w interaktywne aplikacje.

Cudzoziemcy, zleceniobiorcy, starsi

Partnerzy społeczni, choć pozytywnie oceniają przedłużenie funkcjonowania rządowego programu, to zwracają uwagę, że nie do końca odpowiada on na wyzwania w zakresie bhp związane z obecną sytuacją na rynku pracy. ‒ Jednym z nich jest coraz większa liczba pracowników cudzoziemców, którzy nie władają dobrze językiem polskim lub w ogóle go nie znają. To powoduje trudności komunikacyjne. Często takie osoby uczestniczą w szkoleniach bhp prowadzonych w języku polskim, a przecież takie działanie całkowicie mija się z celem – mówi Barbara Surdykowska z NSZZ „Solidarność”.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane