statystyki

Rządowy program dla bhp: Dla firm to za mało

autor: Michalina Topolewska12.09.2019, 12:23; Aktualizacja: 12.09.2019, 12:23
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Na realizację jego kolejnej, trzyletniej edycji ma zostać przeznaczone 100 mln zł. Pracodawcy i eksperci już wiedzą, jak je wydać. I postulują kolejne zmiany w prawie.źródło: ShutterStock

Na realizację jego kolejnej, trzyletniej edycji ma zostać przeznaczone 100 mln zł. Pracodawcy i eksperci już wiedzą, jak je wydać. I postulują kolejne zmiany w prawie.

Wprawdzie w ostatnich latach stan bhp znacznie się polepszył, ale nadal w ciągu roku w wypadkach związanych z wykonywaniem pracy śmierć ponosi ok. 300 osób. Dlatego właśnie Rada Ministrów podjęła ostatnio uchwałę, która umożliwi kontynuowanie programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” w latach 2020‒2022. Ma on kłaść nacisk przede wszystkim na wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań służących zwiększeniu bezpieczeństwa pracy, a także rozwijanie portalu wiedzy o bhp, prowadzonego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (www.ciop.pl). Będzie on stale aktualizowany, w tym w zakresie serwisów przeznaczonych dla specjalistycznych służb (straż pożarna, ratownictwo górnicze) oraz wyposażany w interaktywne aplikacje.

Cudzoziemcy, zleceniobiorcy, starsi

Partnerzy społeczni, choć pozytywnie oceniają przedłużenie funkcjonowania rządowego programu, to zwracają uwagę, że nie do końca odpowiada on na wyzwania w zakresie bhp związane z obecną sytuacją na rynku pracy. ‒ Jednym z nich jest coraz większa liczba pracowników cudzoziemców, którzy nie władają dobrze językiem polskim lub w ogóle go nie znają. To powoduje trudności komunikacyjne. Często takie osoby uczestniczą w szkoleniach bhp prowadzonych w języku polskim, a przecież takie działanie całkowicie mija się z celem – mówi Barbara Surdykowska z NSZZ „Solidarność”.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane