statystyki

Decyzje wrócą ponownie do ZUS na polecenie sądu. Co się jeszcze zmieni 7 listopada br.?

autor: Joanna Śliwińska12.09.2019, 12:09; Aktualizacja: 12.09.2019, 12:10
Pozwala na to nowelizacja procedury cywilnej. Od 7 listopada orzeczenie organu rentowego będzie mogło być nie tylko zmienione, lecz także uchylone już w pierwszej instancji.

Pozwala na to nowelizacja procedury cywilnej. Od 7 listopada orzeczenie organu rentowego będzie mogło być nie tylko zmienione, lecz także uchylone już w pierwszej instancji.źródło: ShutterStock

Pozwala na to nowelizacja procedury cywilnej. Od 7 listopada orzeczenie organu rentowego będzie mogło być nie tylko zmienione, lecz także uchylone już w pierwszej instancji.

W cieniu dużych zmian w procedurze cywilnej stoi nowelizacja przepisów o postępowaniu w sprawach z ubezpieczeń społecznych. Od 7 listopada, bo wtedy wchodzi ona w życie, sądowy spór z ZUS może wyglądać inaczej. Przede wszystkim wprowadzono możliwość uchylania decyzji organu rentowego przez sąd I instancji, w sytuacji gdy była ona wydana z rażącym naruszeniem procedury. Dotychczas nawet gdy ZUS przeprowadził postępowanie niestarannie, to sąd nie mógł nakazać jego ponownego rozpoznania. Niezależnie od tego musiał orzec merytorycznie o prawie lub zobowiązaniu osoby składającej odwołanie.

Jednak zmiany w prawie niestety tylko częściowo rozwiązują ten problem. Przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania nie dotyczy bowiem wszystkich decyzji ZUS, np. takich jak odmowa przyznania emerytury czy zasiłku. Niemniej jednak zdaniem ekspertów dobrze się stało, że sąd I instancji w ogóle będzie mógł wydać orzeczenie uchylające decyzje ZUS wydane z naruszeniem procedury. Dotychczas takiej możliwości po prostu brakowało.

Dla ubezpieczonych ważna jest jeszcze inna zmiana. Od 7 listopada część ich spraw będzie rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym. Dotyczy to spraw rozpatrywanych przez sądy rejonowe oraz sporów o rentę. Na etapie konsultacji projektu nowelizacji kwestia ta budziła wiele wątpliwości, chociażby dlatego że w postępowaniu uproszczonym nie można skorzystać ze skargi kasacyjnej. A to zła wiadomość zarówno dla ubezpieczonych, jak i dla ZUS. Podobnie jak to, że i jednej, i drugiej stronie trudniej będzie wówczas powołać biegłego.

Szeroko zakrojona reforma procedury cywilnej objęła także postępowanie przed sądem ubezpieczeń społecznych. Zmian nie jest dużo, ale za to dwie są wręcz rewolucyjne. Pierwsza daje sądowi I instancji uprawnienie do przekazania sprawy ZUS do ponownego rozpoznania. Dotychczas musiał rozpatrzeć ją merytorycznie. Drugą ważną nowością jest przeniesienie dużej części spraw ubezpieczeniowych do postępowania uproszczonego.

Zwrot sprawy


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane