statystyki

Po nowelizacji k.p.c. preferencje procesowe dla pracowników zostają utrzymane [OPINIA]

autor: Paweł Mroczkowski12.09.2019, 11:40; Aktualizacja: 12.09.2019, 11:41
W tygodniku Kadry i Płace z 29 sierpnia ukazał się artykuł radcy prawnego Bogusława Kapłona „Proces w nowej odsłonie to wyzwanie dla pracownika” (DGP nr 167). Tekst dotyczy skutków zmian wynikających z ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469) w kontekście spraw rozstrzyganych przez sądy pracy.

W tygodniku Kadry i Płace z 29 sierpnia ukazał się artykuł radcy prawnego Bogusława Kapłona „Proces w nowej odsłonie to wyzwanie dla pracownika” (DGP nr 167). Tekst dotyczy skutków zmian wynikających z ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469) w kontekście spraw rozstrzyganych przez sądy pracy.źródło: ShutterStock

W tygodniku Kadry i Płace z 29 sierpnia ukazał się artykuł radcy prawnego Bogusława Kapłona „Proces w nowej odsłonie to wyzwanie dla pracownika” (DGP nr 167). Tekst dotyczy skutków zmian wynikających z ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469) w kontekście spraw rozstrzyganych przez sądy pracy.

Autor przeanalizował sytuację pracownika jako powoda w sprawie z zakresu prawa pracy w związku z wprowadzeniem przepisów o organizacji postępowania, po czym wskazał na skutki poszerzenia instytucji specyficznego zabezpieczenia w sprawach pracowniczych, polegającego na nakazie zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia procesu.

Powód a prekluzja dowodowa

Analiza mec. Kapłona jest wnikliwa i rzetelna, jednak szersze spojrzenie na zagadnienie organizacji postępowania w sprawie pracowniczej prowadzi do wniosku, że nie do końca sprawa przedstawia się tak, jak twierdzi tytuł artykułu. Wprawdzie faktem jest, że w sprawie z zakresu prawa pracy będzie można przeprowadzić posiedzenie przygotowawcze, na którym strony będą miały obowiązek przedstawienia wszystkich dowodów pod rygorem ich pominięcia (nowy art. 205 12 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego). Nie oznacza to jednak pogorszenia sytuacji powoda pracownika. Przede wszystkim dlatego, że rygor ten zapadnie tylko w sprawach, w których posiedzenie przygotowawcze zostanie przeprowadzone i zakończone zatwierdzeniem planu rozprawy. Tymczasem sprawy pracownicze o wynagrodzenia i o inne świadczenia będą, z mocy znowelizowanego art. 505 1 par. 1 k.p.c., rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym, o ile tylko wartość przedmiotu sporu nie przekroczy 20 tys. zł. Tak więc lwia część roszczeń o wynagrodzenia i podobne świadczenia będzie rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym. W tym zaś postępowaniu, z mocy znowelizowanego art. 505 2 k.p.c., posiedzenie przygotowawcze będzie prowadzone tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy uzasadniają przewidywanie, że przyspieszy to wydanie rozstrzygnięcia. W praktyce znaczy to, że harmonogram czynności (którym de facto jest plan rozprawy) trzeba będzie sporządzać tylko wtedy, gdy zarzutów, twierdzeń i dowodów będzie na tyle dużo, że należy zaplanować sposób postępowania z nimi. W przeciętnej sprawie z powództwa pracownika materiał dowodowy sprowadza się zaś do dokumentacji pracowniczej, zeznań kilku świadków i ewentualnie zeznań stron. Przy tak nikłej liczbie czynności do przeprowadzenia ich szczegółowe planowanie będzie z reguły zbyteczne.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane