statystyki

Leśnicy z dwiema odprawami

autor: Łukasz Guza04.09.2019, 11:37; Aktualizacja: 04.09.2019, 11:37
Pracownik Służby Leśnej, który otrzymał już świadczenie z tytułu przejścia na rentę, może – po ponownym zatrudnieniu w Lasach Państwowych – nabyć prawo do odprawy emerytalnej.

Pracownik Służby Leśnej, który otrzymał już świadczenie z tytułu przejścia na rentę, może – po ponownym zatrudnieniu w Lasach Państwowych – nabyć prawo do odprawy emerytalnej.źródło: ShutterStock

Pracownik Służby Leśnej, który otrzymał już świadczenie z tytułu przejścia na rentę, może – po ponownym zatrudnieniu w Lasach Państwowych – nabyć prawo do odprawy emerytalnej.

Sprawa, którą rozpatrywał SN w składzie siedmiu sędziów, dotyczyła pracownika, który był zatrudniony w nadleśnictwie od 1982 r. 24 października 1986 r. przeszedł na rentę inwalidzką, w związku z czym pracodawca wypłacił mu odprawę rentową na zasadach określonych w przepisach płacowych dotyczących wynagradzania osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zgrupowanych w Lasach Państwowych (w kwocie odpowiadającej 150 proc. ówczesnego najniższego wynagrodzenia). Pracownik ten został jednak ponownie zatrudniony w tym samym nadleśnictwie od 1 grudnia 1987 r. i świadczył obowiązki aż do 20 listopada 2015 r. Przeszedł wówczas na emeryturę i rozwiązał stosunek pracy. Z tego tytułu zażądał wypłaty odprawy emerytalnej, przewidzianej ustawą z 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2129 ze zm.). W zależności od stażu pracowniczego jej wysokość odpowiada trzykrotnemu albo sześciokrotnemu wynagrodzeniu należnemu za ostatni miesiąc zatrudnienia. Nadleśnictwo odmówiło, wskazując, że odprawa emerytalno-rentowa przewidziana we wspomnianych przepisach ma charakter jednorazowy, a pracownik już wcześniej (w roku 1986) pobrał ją z tytułu przejścia na rentę inwalidzką.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane