statystyki

Wyższa dotacja dla warsztatów i zakładów aktywności

autor: Michalina Topolewska04.09.2019, 11:29; Aktualizacja: 04.09.2019, 11:29
20,4 tys. zł będzie wynosić w 2020 r. dofinansowanie do kosztów pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej (WTZ). Z kolei zakład aktywności zawodowej (ZAZ) otrzyma na jednego pracownika 25 tys. zł.

20,4 tys. zł będzie wynosić w 2020 r. dofinansowanie do kosztów pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej (WTZ). Z kolei zakład aktywności zawodowej (ZAZ) otrzyma na jednego pracownika 25 tys. zł.źródło: ShutterStock

20,4 tys. zł będzie wynosić w 2020 r. dofinansowanie do kosztów pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej (WTZ). Z kolei zakład aktywności zawodowej (ZAZ) otrzyma na jednego pracownika 25 tys. zł.

Takie stawki mają znaleźć się w projekcie nowelizacji rozporządzenia z 13 maja 2003 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 538 ze zm.), który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. WTZ są placówkami, które wspierają osoby niepełnosprawne w zakresie uzyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Z kolei ZAZ są przedsiębiorstwami, które mogą być tworzone przez samorządy oraz organizacje pozarządowe. Zatrudniają one osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i umiarkowanym, jeśli stwierdzono u nich autyzm, chorobę psychiczną lub upośledzenie umysłowe.

Działalność warsztatów oraz zakładów jest finansowana z pieniędzy PFRON w formie rocznej dotacji, przysługującej na jednego uczestnika zajęć oraz zatrudnionego. Obecnie wysokość dofinansowania w przypadku WTZ wynosi 17 796 zł, natomiast dla ZAZ jest to 22 tys. zł na osobę. Jednak takie kwoty nie pokrywają całych kosztów działalności tych placówek. Dlatego właśnie w projekcie rozporządzenia mają być określone nowe stawki dofinansowań na kolejne lata, a wyższa dotacja ma zacząć obowiązywać jeszcze w br. I tak dla warsztatu tegoroczna kwota wsparcia ma wzrosnąć do wysokości 18 096 zł. W 2020 r. będzie wynosić 20 496 zł, rok później 21 696 zł, a w 2022 r. i latach następnych wzrośnie do 22 896 zł. Co ciekawe, wyższa dotacja dla WTZ – w 2020 r. i kolejnych latach – była przewidziana w ostatniej, przyjętej przez rząd w 2018 r. nowelizacji rozporządzenia w sprawie algorytmu. Byłaby ona jednak mniej korzystna dla warsztatów, bo niższa od tej, która ma znaleźć się w przygotowywanym teraz przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekcie.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane