statystyki

Nierówny dostęp do świadczeń dla cudzoziemców

autor: Michalina Topolewska29.08.2019, 18:00; Aktualizacja: 29.08.2019, 18:30
praca rodzina

praca rodzinaźródło: ShutterStock

Obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie zgody na pobyt ze względów humanitarnych, mogą korzystać z świadczenia 500+, ale nie mają prawa do pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego (FA).

Na problem ten zwraca uwagę Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka (RPD) w wystąpieniu skierowanym do Bożeny Borys-Szopy, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przypomina, że zgoda na pobyt ze względów humanitarnych jest jednym z kilku rodzajów bezterminowych zezwoleń pobytowych na terytorium Polski.

Przepisy dają jej posiadaczom pełny dostęp do rynku pracy oraz możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne oraz wychowawcze na dzieci. Jednak jak zauważa rzecznik, w obrocie prawnym pozostają wciąż regulacje, które nie przewidują przyznawania im świadczeń z FA, a w przypadku pomocy społecznej tylko do wybranych form wsparcia (posiłku, ubrania, schronienia, ale nie zasiłku stałego oraz okresowego).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane