statystyki

Nierówny dostęp do świadczeń dla cudzoziemców

autor: Michalina Topolewska29.08.2019, 18:00; Aktualizacja: 29.08.2019, 18:30
praca rodzina

praca rodzinaźródło: ShutterStock

Obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie zgody na pobyt ze względów humanitarnych, mogą korzystać z świadczenia 500+, ale nie mają prawa do pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego (FA).

Na problem ten zwraca uwagę Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka (RPD) w wystąpieniu skierowanym do Bożeny Borys-Szopy, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przypomina, że zgoda na pobyt ze względów humanitarnych jest jednym z kilku rodzajów bezterminowych zezwoleń pobytowych na terytorium Polski.

Przepisy dają jej posiadaczom pełny dostęp do rynku pracy oraz możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne oraz wychowawcze na dzieci. Jednak jak zauważa rzecznik, w obrocie prawnym pozostają wciąż regulacje, które nie przewidują przyznawania im świadczeń z FA, a w przypadku pomocy społecznej tylko do wybranych form wsparcia (posiłku, ubrania, schronienia, ale nie zasiłku stałego oraz okresowego).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane