statystyki

Ukrainiec zapłaci składki w Polsce

autor: Paulina Szewioła27.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:07
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUSźródło: ShutterStock

Nawet jeśli pobyt cudzoziemca w naszym kraju nie ma charakteru stałego, to podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.

Sprawa dotyczyła spółki zarejestrowanej na terytorium Polski, która w ramach prowadzonej działalności zatrudnia oraz planuje w przyszłości zatrudniać cudzoziemców, których pobyt w naszym kraju nie ma charakteru stałego, nie mają też tu centrum interesów życiowych. Obcokrajowcy nie są obywatelami żadnego z państw Unii Europejskiej. To w szczególności osoby z: Ukrainy, Białorusi, Bangladeszu, Mołdawii, Indii i Nepalu. Formą prawną umów zawieranych z nimi jest zazwyczaj zlecenie.

Firma chciała wiedzieć, czy cudzoziemcy, których pobyt w Polsce nie ma charakteru stałego, podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. W jej ocenie nie.

Stanowisko wnioskodawcy oparte jest na brzmieniu art. 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane