statystyki

Od września wykonawcy usług w ramach zamówień publicznych mogą negocjować wynagrodzenie

autor: Łukasz Guza27.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:03
Zgodnie z tymi regulacjami w okresie od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. wykonawca umowy (zawartej przed 1 września 2019 r.) może zwrócić się do zamawiającego z wnioskiem o negocjacje i zawarcie porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia.

Zgodnie z tymi regulacjami w okresie od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. wykonawca umowy (zawartej przed 1 września 2019 r.) może zwrócić się do zamawiającego z wnioskiem o negocjacje i zawarcie porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Od 1 września 2019 r. wykonawcy umów (w tym w ramach zamówień publicznych) będą mogli wnioskować do zamawiających o podjęcie negocjacji w sprawie należnego wynagrodzenia za usługę. Tak wynika z opublikowanej w ubiegłym tygodniu ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. poz. 1564).

Zgodnie z nią od 1 stycznia 2020 r. do najniższej płacy nie będzie wliczany dodatek stażowy. Obecnie osobom, których wynagrodzenie dzięki takiemu dodatkowi osiągały poziom co najmniej minimalnej płacy, nie trzeba było wyrównywać pensji zasadniczej. Zmiana jest korzystna dla pracowników, ale stawia w trudnej sytuacji niektórych wykonawców już zawartych umów. Chodzi o te kontrakty, które przewidują wynagrodzenie bez uwzględnienia zmiany przepisów (zakładają wliczanie dodatku stażowego do pensji pracowników realizujących zamówienie). Takie umowy nie gwarantują pieniędzy na wypłatę minimalnego wynagrodzenia po nowelizacji ustawy. Dlatego przepisy przejściowe umożliwiają wykonawcom takich kontraktów wnioskowanie do zamawiającego usługę o zmianę warunków płacowych.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane