statystyki

40 mln zł trafi na pilotaż tworzenia gminnych centrów usług

autor: Michalina Topolewska27.08.2019, 07:16; Aktualizacja: 27.08.2019, 07:24
Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale jeszcze w tym roku resort rodziny zamierza ogłosić konkurs, którego głównym celem będzie przeprowadzenie pilotażu.

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale jeszcze w tym roku resort rodziny zamierza ogłosić konkurs, którego głównym celem będzie przeprowadzenie pilotażu.źródło: ShutterStock

Samorządy będą mogły tworzyć nowe jednostki realizujące zadania z zakresu polityki rodzinnej i pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) chce przetestować sposób ich funkcjonowania.

Możliwość powoływania nowego typu instytucji przewiduje ustawa z 19 lipca 2019 r. o świadczeniu usług przez centra usług społecznych (CUS), która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jej projekt trafił do Sejmu w ramach inicjatywy ustawodawczej prezydenta. Tworzenie CUS ma być fakultatywne, ale jeśli gmina zdecyduje się na taki krok, nastąpi to w formie przekształcenia ośrodka pomocy społecznej (OPS), którego pracownicy będą mieli zapewnioną ciągłość wynagrodzenia i warunków pracy w nowym miejscu zatrudnienia. Jedynie samorządy mające powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły dalej mieć i ośrodek, i CUS, przy czym nowa jednostka przejmie część jego zadań.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane