statystyki

40 mln zł trafi na pilotaż tworzenia gminnych centrów usług

autor: Michalina Topolewska27.08.2019, 07:16; Aktualizacja: 27.08.2019, 07:24
Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale jeszcze w tym roku resort rodziny zamierza ogłosić konkurs, którego głównym celem będzie przeprowadzenie pilotażu.

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale jeszcze w tym roku resort rodziny zamierza ogłosić konkurs, którego głównym celem będzie przeprowadzenie pilotażu.źródło: ShutterStock

Samorządy będą mogły tworzyć nowe jednostki realizujące zadania z zakresu polityki rodzinnej i pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) chce przetestować sposób ich funkcjonowania.

Możliwość powoływania nowego typu instytucji przewiduje ustawa z 19 lipca 2019 r. o świadczeniu usług przez centra usług społecznych (CUS), która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jej projekt trafił do Sejmu w ramach inicjatywy ustawodawczej prezydenta. Tworzenie CUS ma być fakultatywne, ale jeśli gmina zdecyduje się na taki krok, nastąpi to w formie przekształcenia ośrodka pomocy społecznej (OPS), którego pracownicy będą mieli zapewnioną ciągłość wynagrodzenia i warunków pracy w nowym miejscu zatrudnienia. Jedynie samorządy mające powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły dalej mieć i ośrodek, i CUS, przy czym nowa jednostka przejmie część jego zadań.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane