statystyki

Ubezpieczenia społeczne: Będą problemy z A1 po brexicie

autor: Bożena Wiktorowska26.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:33
Już teraz ZUS ostrzega, że w przypadku bezumownego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej świadczenia pracujących tam osób będą niższe.

Już teraz ZUS ostrzega, że w przypadku bezumownego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej świadczenia pracujących tam osób będą niższe.źródło: ShutterStock

W przypadku bezumownego, twardego brexitu Wielka Brytania będzie traktowana jak państwo trzecie. To zaś spowoduje, że przedsiębiorcy delegujący pracowników do tego kraju będą musieli ich zgłaszać do tamtejszego systemu ubezpieczeniowego.

Według rządowej strony www.brexit.gov.pl do opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej zostały zaledwie 64 dni. W takim przypadku ZUS nie będzie mieć już podstaw do wystawiania delegowanym pracownikom zaświadczeń A1, potwierdzających podleganie systemowi zabezpieczenia społecznego w Polsce.

A to dlatego, że w Wielkiej Brytanii przestaną obowiązywać zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym zasady dotyczące ustalania ustawodawstwa mającego zastosowanie, określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącym wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004. Tym samym przedsiębiorcy wysyłający pracowników na Wyspy będą musieli płacić wyższe składki do miejscowego systemu ubezpieczeniowego. To nie tylko bezpośrednio wpłynie na koszty prowadzenia działalności, lecz także na przyszłe świadczenia zatrudnionych.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane