Przedsiębiorca współpracujący z inną firmą nie traci małego ZUS

autor: Bożena Wiktorowska12.08.2019, 10:15; Aktualizacja: 12.08.2019, 10:15
W przypadku zbiegu dwóch tytułów do podlegania ubezpieczeniu można wybrać jeden z nich – stwierdził oddział ZUS w Lublinie.

W przypadku zbiegu dwóch tytułów do podlegania ubezpieczeniu można wybrać jeden z nich – stwierdził oddział ZUS w Lublinie.źródło: ShutterStock

W przypadku zbiegu dwóch tytułów do podlegania ubezpieczeniu można wybrać jeden z nich – stwierdził oddział ZUS w Lublinie.

W tym przypadku chodziło o przedsiębiorcę, który podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym wnioskodawca chciał skorzystać z możliwości opłacania małego ZUS, nie rezygnując ze współpracy z firmą swojej żony.

Jak stwierdził ZUS, najważniejszą kwestią przy wyborze tytułu podlegania ubezpieczeniu jest spełnienie wszystkich warunków niezbędnych do skorzystania z możliwości opłacania składek w zależności od osiągniętego przychodu. W przypadku korzystania z małego ZUS roczny przychód z tytułu prowadzenia firmy nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu w poprzednim roku kalendarzowym. Najniższa podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, a jej maksymalna wielkość nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku osoby spełniającej takie warunki najniższą podstawę wymiaru składek wynikającą z przychodu ustala się na dany rok kalendarzowy. Jak wygląda wybór tytułu ubezpieczenia w przypadku zbiegu? Otóż osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami podlega temu, które powstało najwcześniej. Może także na swój wniosek zostać dobrowolnie objęta ubezpieczeniami z innych tytułów, ale wówczas musi płacić wyższe składki.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane