statystyki

ZUS nie musi być aktywny, żeby rosły odsetki

autor: Marcin Nagórek09.08.2019, 18:00
Przedsiębiorca powinien sam weryfikować stan własnych zobowiązań składkowych i je regulować na bieżąco.

Przedsiębiorca powinien sam weryfikować stan własnych zobowiązań składkowych i je regulować na bieżąco.źródło: ShutterStock

Po czterech latach od zakończenia poprzedniej działalności gospodarczej ZUS wydał decyzję o zadłużeniu składkowym z ubezpieczenia zdrowotnego. Samego długu nie kwestionuję, lecz przez ten okres naliczono znaczną kwotę odsetek. Czy ZUS postąpił prawidłowo? Ja o zadłużeniu nic nie wiedziałem (nie zdawałem sobie sprawy z obowiązku zgłoszenia się do tego ubezpieczenia), a gdyby ZUS wykonał szybciej te czynności, odsetki by nie powstały.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które prowadzą działalność pozarolniczą lub z nimi współpracują z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej. Zgodnie zaś z art. 69 ust. 1 tej ustawy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca temu ubezpieczeniu.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność są zobowiązane bez uprzedniego wezwania opłacić i rozliczyć składki na to ubezpieczenie za każdy miesiąc kalendarzowy w trybie i na zasadach oraz w terminie przewidzianych dla składek na ubezpieczenie społeczne.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane