statystyki

ZUS nie musi być aktywny, żeby rosły odsetki

autor: Marcin Nagórek09.08.2019, 18:00
Przedsiębiorca powinien sam weryfikować stan własnych zobowiązań składkowych i je regulować na bieżąco.

Przedsiębiorca powinien sam weryfikować stan własnych zobowiązań składkowych i je regulować na bieżąco.źródło: ShutterStock

Po czterech latach od zakończenia poprzedniej działalności gospodarczej ZUS wydał decyzję o zadłużeniu składkowym z ubezpieczenia zdrowotnego. Samego długu nie kwestionuję, lecz przez ten okres naliczono znaczną kwotę odsetek. Czy ZUS postąpił prawidłowo? Ja o zadłużeniu nic nie wiedziałem (nie zdawałem sobie sprawy z obowiązku zgłoszenia się do tego ubezpieczenia), a gdyby ZUS wykonał szybciej te czynności, odsetki by nie powstały.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które prowadzą działalność pozarolniczą lub z nimi współpracują z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej. Zgodnie zaś z art. 69 ust. 1 tej ustawy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca temu ubezpieczeniu.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność są zobowiązane bez uprzedniego wezwania opłacić i rozliczyć składki na to ubezpieczenie za każdy miesiąc kalendarzowy w trybie i na zasadach oraz w terminie przewidzianych dla składek na ubezpieczenie społeczne.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane