statystyki

Składki należy opłacać tylko do jednego systemu

autor: Paulina Szewioła07.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 07.08.2019, 08:37
W kwestii zwrotu wpłaconych składek ZUS wyjaśnił, że nie ma uprawnień do wydania interpretacji w sprawach dotyczących rozliczania, opłacania składek lub stwierdzenia wysokości zadłużenia.

W kwestii zwrotu wpłaconych składek ZUS wyjaśnił, że nie ma uprawnień do wydania interpretacji w sprawach dotyczących rozliczania, opłacania składek lub stwierdzenia wysokości zadłużenia.źródło: ShutterStock

W danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym kraju UE – stwierdził ZUS. Sprawa dotyczyła kobiety, która od lutego tego roku jest zatrudniona na umowę o pracę u norweskiego pracodawcy i od tego czasu wszystkie składki odprowadza wyłącznie tam. Jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.

Kobieta chciała mieć pewność, że z tego drugiego tytułu nie musi opłacać składek. Jeżeli ZUS uznałby, że faktycznie nie ma takiego obowiązku, to wnioskuje o zwrot wpłaconych należności z tego tytułu.

Organ rentowy wskazał, że kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego regulują unijne przepisy, w tym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE nr 987/2009). ZUS wskazał, że osoby, do których zastosowanie mają powyższe przepisy, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Oznacza to, że w danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym z nich. W konsekwencji wnioskodawczyni nie będzie podlegała polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego.


Pozostało jeszcze 19% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane