statystyki

Składki należy opłacać tylko do jednego systemu

autor: Paulina Szewioła07.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 07.08.2019, 08:37
W kwestii zwrotu wpłaconych składek ZUS wyjaśnił, że nie ma uprawnień do wydania interpretacji w sprawach dotyczących rozliczania, opłacania składek lub stwierdzenia wysokości zadłużenia.

W kwestii zwrotu wpłaconych składek ZUS wyjaśnił, że nie ma uprawnień do wydania interpretacji w sprawach dotyczących rozliczania, opłacania składek lub stwierdzenia wysokości zadłużenia.źródło: ShutterStock

W danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym kraju UE – stwierdził ZUS. Sprawa dotyczyła kobiety, która od lutego tego roku jest zatrudniona na umowę o pracę u norweskiego pracodawcy i od tego czasu wszystkie składki odprowadza wyłącznie tam. Jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.

Kobieta chciała mieć pewność, że z tego drugiego tytułu nie musi opłacać składek. Jeżeli ZUS uznałby, że faktycznie nie ma takiego obowiązku, to wnioskuje o zwrot wpłaconych należności z tego tytułu.

Organ rentowy wskazał, że kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego regulują unijne przepisy, w tym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE nr 987/2009). ZUS wskazał, że osoby, do których zastosowanie mają powyższe przepisy, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Oznacza to, że w danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym z nich. W konsekwencji wnioskodawczyni nie będzie podlegała polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane