statystyki

Fundusz socjalny? Tak, w nowoczesnej formule kafeterii

autor: Łukasz Chruściel, Sandra Szybak-Bizacka01.08.2019, 09:45; Aktualizacja: 01.08.2019, 10:20
Nieprawidłowe wydatkowanie środków z zfśs, czyli np. umożliwianie wymiany punktów (środków) na świadczenia, które nie powinny być finansowane z tego funduszu, może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Nieprawidłowe wydatkowanie środków z zfśs, czyli np. umożliwianie wymiany punktów (środków) na świadczenia, które nie powinny być finansowane z tego funduszu, może prowadzić do poważnych konsekwencji.źródło: ShutterStock

Wydatkowanie środków za pośrednictwem takich platform powinno uwzględniać wymagania ustawowe. Ewentualne nieprawidłowości mogą mieć poważne konsekwencje finansowe.

Zarządzanie świadczeniami finansowanymi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) coraz częściej odbywa się za pomocą elektronicznych platform zwanych kafeteriami. Rośnie zarówno liczba dostawców tego rodzaju rozwiązań, jak i katalog udostępnianych za ich pośrednictwem świadczeń. Należy jednak pamiętać, że w przypadku finansowania świadczeń z zfśs platformy te powinny zapewniać wydatkowanie środków zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352; dalej: ustawa o zfśs). Dotyczy to zarówno zasad nabywania środków, jak i katalogu świadczeń.

Elektroniczne narzędzie

Kafeteria to narzędzie służące zarządzaniu świadczeniami pozapłacowymi dla pracowników. Świadczenia te mogą być finansowane z różnych źródeł (środki obrotowe, pochodzące z zfśs czy środki własne). W przypadku jednak finansowania świadczeń ze środków z zfśs zasady działania kafeterii powinny być dostosowane do wymogów ustawowych. Schemat działania kafeterii wygląda w ten sposób, że pracodawca udostępnia pracownikowi na platformie określoną kwotę środków pieniężnych (bądź punktów). Wysokość tych środków dla poszczególnych pracowników powinna być zróżnicowana na podstawie kryteriów socjalnych – ze względu na sytuację materialno-rodzinną, która najczęściej wyrażana jest w dochodzie na członka rodziny. Pracownicy o niższym dochodzie powinni otrzymać do dyspozycji środki w wyższej wysokości niż ich zamożniejsi koledzy. Po zalogowaniu się na platformę pracownik ma możliwość wymiany środków (punktów) na konkretne świadczenia czy usługi. W ten sposób pracownik ma możliwość wyboru świadczeń najbardziej dostosowanych do jego potrzeb i preferencji.

Co w ofercie


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane