statystyki

Fundusz socjalny? Tak, w nowoczesnej formule kafeterii

autor: Łukasz Chruściel, Sandra Szybak-Bizacka01.08.2019, 09:45; Aktualizacja: 01.08.2019, 10:20
Nieprawidłowe wydatkowanie środków z zfśs, czyli np. umożliwianie wymiany punktów (środków) na świadczenia, które nie powinny być finansowane z tego funduszu, może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Nieprawidłowe wydatkowanie środków z zfśs, czyli np. umożliwianie wymiany punktów (środków) na świadczenia, które nie powinny być finansowane z tego funduszu, może prowadzić do poważnych konsekwencji.źródło: ShutterStock

Wydatkowanie środków za pośrednictwem takich platform powinno uwzględniać wymagania ustawowe. Ewentualne nieprawidłowości mogą mieć poważne konsekwencje finansowe.

Zarządzanie świadczeniami finansowanymi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) coraz częściej odbywa się za pomocą elektronicznych platform zwanych kafeteriami. Rośnie zarówno liczba dostawców tego rodzaju rozwiązań, jak i katalog udostępnianych za ich pośrednictwem świadczeń. Należy jednak pamiętać, że w przypadku finansowania świadczeń z zfśs platformy te powinny zapewniać wydatkowanie środków zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352; dalej: ustawa o zfśs). Dotyczy to zarówno zasad nabywania środków, jak i katalogu świadczeń.

Elektroniczne narzędzie

Kafeteria to narzędzie służące zarządzaniu świadczeniami pozapłacowymi dla pracowników. Świadczenia te mogą być finansowane z różnych źródeł (środki obrotowe, pochodzące z zfśs czy środki własne). W przypadku jednak finansowania świadczeń ze środków z zfśs zasady działania kafeterii powinny być dostosowane do wymogów ustawowych. Schemat działania kafeterii wygląda w ten sposób, że pracodawca udostępnia pracownikowi na platformie określoną kwotę środków pieniężnych (bądź punktów). Wysokość tych środków dla poszczególnych pracowników powinna być zróżnicowana na podstawie kryteriów socjalnych – ze względu na sytuację materialno-rodzinną, która najczęściej wyrażana jest w dochodzie na członka rodziny. Pracownicy o niższym dochodzie powinni otrzymać do dyspozycji środki w wyższej wysokości niż ich zamożniejsi koledzy. Po zalogowaniu się na platformę pracownik ma możliwość wymiany środków (punktów) na konkretne świadczenia czy usługi. W ten sposób pracownik ma możliwość wyboru świadczeń najbardziej dostosowanych do jego potrzeb i preferencji.

Co w ofercie


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane