statystyki

Pracodawcy nie przestrzegają praw niepełnosprawnych. Jakie nieprawidłowości dostrzegł PIP?

autor: Michalina Topolewska01.08.2019, 08:11; Aktualizacja: 01.08.2019, 08:12
niepełnosprawny

Firmy starają się wykorzystywać przepisy pozwalające wydłużyć czas pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, bo mają problemy z pozyskiwaniem takich pracowników.źródło: ShutterStock

Firmy starają się wykorzystywać przepisy pozwalające wydłużyć czas pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, bo mają problemy z pozyskiwaniem takich pracowników.

Tak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy w sprawozdaniu ze swojej działalności za 2018 r. W ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili ponad 1,5 tys. kontroli w 1,2 tys. firm, mających niepełnosprawnych pracowników. Wśród nich znalazło się 251 przedsiębiorstw ze statusem zakładu pracy chronionej (ZPChr), które powinny być sprawdzane nie rzadziej niż raz na trzy lata.

Okazuje się, że występujące u nich nieprawidłowości z zakresu bhp były najczęściej związane z niewłaściwym stanem technicznym obiektów i pomieszczeń pracy. Wykryto je u 38 proc. ZPChr. Z kolei u 27 proc. firm o tym statusie stwierdzono braki dotyczące przystosowania obiektów i pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym np. brak oznakowania lub zabezpieczenia miejsc, takich jak progi czy przezroczyste powierzchnie drzwi oraz niedostosowane wyposażenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Ponadto pracodawcy nie mieli odpowiednio oznakowanych urządzeń energetycznych (26 proc.) oraz niewłaściwie organizowali i wyposażali stanowiska pracy (15 proc.). Niepokojące zdaniem PIP było też to, że pracodawcy często czują się zwolnieni z obowiązku zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom niepełnosprawnym, które wykonują ją bezpośrednio w budynkach kontrahentów. Tłumaczą się tym, że nie chcą ponosić kosztów ich przystosowania, skoro nie są ich własnością.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane