statystyki

Pracodawcy nie przestrzegają praw niepełnosprawnych. Jakie nieprawidłowości dostrzegł PIP?

autor: Michalina Topolewska01.08.2019, 08:11; Aktualizacja: 01.08.2019, 08:12
niepełnosprawny

Firmy starają się wykorzystywać przepisy pozwalające wydłużyć czas pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, bo mają problemy z pozyskiwaniem takich pracowników.źródło: ShutterStock

Firmy starają się wykorzystywać przepisy pozwalające wydłużyć czas pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, bo mają problemy z pozyskiwaniem takich pracowników.

Tak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy w sprawozdaniu ze swojej działalności za 2018 r. W ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili ponad 1,5 tys. kontroli w 1,2 tys. firm, mających niepełnosprawnych pracowników. Wśród nich znalazło się 251 przedsiębiorstw ze statusem zakładu pracy chronionej (ZPChr), które powinny być sprawdzane nie rzadziej niż raz na trzy lata.

Okazuje się, że występujące u nich nieprawidłowości z zakresu bhp były najczęściej związane z niewłaściwym stanem technicznym obiektów i pomieszczeń pracy. Wykryto je u 38 proc. ZPChr. Z kolei u 27 proc. firm o tym statusie stwierdzono braki dotyczące przystosowania obiektów i pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym np. brak oznakowania lub zabezpieczenia miejsc, takich jak progi czy przezroczyste powierzchnie drzwi oraz niedostosowane wyposażenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Ponadto pracodawcy nie mieli odpowiednio oznakowanych urządzeń energetycznych (26 proc.) oraz niewłaściwie organizowali i wyposażali stanowiska pracy (15 proc.). Niepokojące zdaniem PIP było też to, że pracodawcy często czują się zwolnieni z obowiązku zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom niepełnosprawnym, które wykonują ją bezpośrednio w budynkach kontrahentów. Tłumaczą się tym, że nie chcą ponosić kosztów ich przystosowania, skoro nie są ich własnością.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane