Sporadyczne kontakty z dzieckiem to nie opieka. W efekcie nie może otrzymywać 500 plus

autor: Michalina Topolewska31.07.2019, 09:15; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:15
W ocenie WSA sformułowanie o wspólnym zamieszkaniu należy rozumieć jako faktyczne miejsce zamieszkania, czyli fizyczne przebywanie dziecka u tego rodzica, który sprawuje nad nim opiekę oraz zaspokaja jego potrzeby życiowe.

W ocenie WSA sformułowanie o wspólnym zamieszkaniu należy rozumieć jako faktyczne miejsce zamieszkania, czyli fizyczne przebywanie dziecka u tego rodzica, który sprawuje nad nim opiekę oraz zaspokaja jego potrzeby życiowe.źródło: ShutterStock

Jeżeli nieletni przebywa na Białorusi z matką, a ojciec kontaktuje się z nim tylko kilka razy w roku, to nie można uznać, że je wychowuje. W efekcie nie może otrzymywać 500+.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia wychowawczego. Gmina przyznała pieniądze na dziecko ojcu, ale w trakcie jego wypłacania – w kwietniu 2018 r., przeprowadzony został u niego rodzinny wywiad środowiskowy. Okazało się, że objęta wsparciem córka przebywa wraz z matką na Białorusi, a rodzic spotyka się z dzieckiem sporadycznie, bo tylko kilka razy w roku. W związku z ujawnieniem tego faktu gmina wszczęła postępowanie i uchyliła mężczyźnie prawo do 500+, argumentując, że nie sprawuje nad dziewczynką faktycznej opieki.

Ojciec nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i złożył od niego odwołanie. Twierdził, że córka przebywa z nim, kiedy jest to możliwe, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) utrzymało decyzję gminy w mocy. Organ wskazał, że rodzic ubiegając się o świadczenie wychowawcze, nie informował o tym, że dziecko mieszka z matką na Białorusi. Deklarował jedynie, że matka przebywa za granicą, a miejsce pobytu dziecka nie zostało ustalone sądowo. Skoro więc ojciec nie sprawuje bieżącej opieki nad córką, nie zamieszkuje z nią, nie wychowuje jej wspólnie z matką, to brak jest podstaw do pobierania przez niego świadczenia wychowawczego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane