statystyki

Wynagrodzenie minimalne w 2020 r. Wysokość podwyżki płac przesądzona

autor: Łukasz Guza30.07.2019, 08:34; Aktualizacja: 30.07.2019, 08:37
Wszystko wskazuje, że przyszłoroczna płaca minimalna dla pracowników wyniesie 2450 zł, a stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – 16 zł.

Wszystko wskazuje, że przyszłoroczna płaca minimalna dla pracowników wyniesie 2450 zł, a stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – 16 zł.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje, że przyszłoroczna płaca minimalna dla pracowników wyniesie 2450 zł, a stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – 16 zł. Takie kwoty rząd zaproponował w czerwcu tego roku i przedstawił w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, który trafił do konsultacji społecznych. Teoretycznie pozostał jeszcze ponad miesiąc na negocjacje w tej sprawie ze związkami zawodowymi i pracodawcami, ale kompromis wszystkich stron jest mało prawdopodobny.

– Nie są zaplanowane żadne spotkania w tej sprawie w Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Nie ma też woli do prowadzenia ustaleń w formie korespondencyjnej – wskazuje Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Podkreśla, że rząd przyjął wygodną dla siebie taktykę.

– Wskazał, że jeśli pracodawcy i związki zawodowe porozumieją się w sprawie wzrostu minimalnej płacy, to rząd rozpatrzy ich wspólną propozycję. Przypomnę jednak, że zgodnie z prawem także on jest stroną tych negocjacji i powinien brać w nich aktywny udział, inicjować rozwiązania – dodaje.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane