statystyki

Udostępnienie samochodu służbowego ze składkami

autor: Paulina Szewioła25.07.2019, 16:00
Udostępnienie samochodu służbowego nie może być też uznane za przejazdy środkami lokomocji. Pod tym pojęciem należy rozumieć zorganizowaną i usystematyzowaną formę przemieszczania się, np. zapewnienie biletu lotniczego, dowóz pracowników do pracy przeznaczonym do tego pojazdem.

Udostępnienie samochodu służbowego nie może być też uznane za przejazdy środkami lokomocji. Pod tym pojęciem należy rozumieć zorganizowaną i usystematyzowaną formę przemieszczania się, np. zapewnienie biletu lotniczego, dowóz pracowników do pracy przeznaczonym do tego pojazdem.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który zamierza umożliwić pracownikom korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. Z tego tytułu będą zobowiązani do uiszczania pracodawcy miesięcznych zryczałtowanych opłat. Uprawnienie zostanie uregulowane w regulaminie wynagradzania.

W ocenie pracodawcy przychód pracownika z tytułu używania samochodu służbowego w celach prywatnych nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie bowiem z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) podstawy wymiaru nie stanowią korzyści materialne wynikające m.in. z regulaminów wynagradzania, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów i usług oraz korzystania z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane