statystyki

Plakietka potwierdzi uprawnienia budowlańców

autor: Łukasz Guza24.07.2019, 09:18; Aktualizacja: 24.07.2019, 09:19
Książka operatora, która umożliwia jej posiadaczowi m.in. obsługę koparek i spycharek, będzie miała formę plastikowej karty. Ma to ograniczyć przypadki fałszowania tego dokumentu.

Książka operatora, która umożliwia jej posiadaczowi m.in. obsługę koparek i spycharek, będzie miała formę plastikowej karty. Ma to ograniczyć przypadki fałszowania tego dokumentu.źródło: ShutterStock

Książka operatora, która umożliwia jej posiadaczowi m.in. obsługę koparek i spycharek, będzie miała formę plastikowej karty. Ma to ograniczyć przypadki fałszowania tego dokumentu.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii zmieniającego rozporządzenie ministra gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 583).

Zgodnie z omawianymi przepisami niektóre robocze maszyny budowlane (m.in. koparki, koparkoładowarki, spycharki, równiarki, wiertnice) mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Osoba, która uzyskała pozytywny wynik sprawdzianu, otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora (jej wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia). Obecnie ma ona formę składanej papierowej książki o określonych wymiarach i kolorystyce. To ułatwiało próby fałszowania. Od 2015 r. do maja 2019 r. instytut wszczął 69 postępowań w tej sprawie. Chodzi zarówno o przypadki dopisania uprawnień, jak i fałszowania książek w całości z podrobionymi pieczęciami oraz sfałszowanymi podpisami przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Podobne przypadki ujawniła też Państwowa Inspekcja Pracy (18 takich zdarzeń w omawianym okresie).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane