statystyki

Plakietka potwierdzi uprawnienia budowlańców

autor: Łukasz Guza24.07.2019, 09:18; Aktualizacja: 24.07.2019, 09:19
Książka operatora, która umożliwia jej posiadaczowi m.in. obsługę koparek i spycharek, będzie miała formę plastikowej karty. Ma to ograniczyć przypadki fałszowania tego dokumentu.

Książka operatora, która umożliwia jej posiadaczowi m.in. obsługę koparek i spycharek, będzie miała formę plastikowej karty. Ma to ograniczyć przypadki fałszowania tego dokumentu.źródło: ShutterStock

Książka operatora, która umożliwia jej posiadaczowi m.in. obsługę koparek i spycharek, będzie miała formę plastikowej karty. Ma to ograniczyć przypadki fałszowania tego dokumentu.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii zmieniającego rozporządzenie ministra gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 583).

Zgodnie z omawianymi przepisami niektóre robocze maszyny budowlane (m.in. koparki, koparkoładowarki, spycharki, równiarki, wiertnice) mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Osoba, która uzyskała pozytywny wynik sprawdzianu, otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora (jej wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia). Obecnie ma ona formę składanej papierowej książki o określonych wymiarach i kolorystyce. To ułatwiało próby fałszowania. Od 2015 r. do maja 2019 r. instytut wszczął 69 postępowań w tej sprawie. Chodzi zarówno o przypadki dopisania uprawnień, jak i fałszowania książek w całości z podrobionymi pieczęciami oraz sfałszowanymi podpisami przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Podobne przypadki ujawniła też Państwowa Inspekcja Pracy (18 takich zdarzeń w omawianym okresie).


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane