Wielkie porządki w służbach mundurowych: Co się zmieni?

autor: Bożena Wiktorowska22.07.2019, 10:18; Aktualizacja: 22.07.2019, 10:18
Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych.

Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych.źródło: ShutterStock

Żołnierze oraz funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o emerytury mundurowe bez względu na wiek. A w policji będzie mogło działać kilka związków zawodowych.

To efekt dwóch nowelizacji, które na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm.

Tak samo dla wszystkich

Pierwsza to ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Znosi ona wymóg ukończenia 55. roku przez funkcjonariuszy oraz żołnierzy, którzy mają na koncie 25 lat służby i chcą zakończyć swoją karierę w resortach siłowych. Przyjęte przez Sejm rozwiązanie to efekt zeszłorocznego porozumienia zawartego pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz stroną społeczną reprezentowaną przez związki zrzeszające funkcjonariuszy. Zniesienie warunku wieku przy przejściu na emeryturę obejmie także funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) oraz Służby Celnej (SC). To z kolei wynika z listopadowego porozumienia pomiędzy związkowcami a szefem Krajowej Administracji Skarbowej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (17)

 • Obywatel.(2019-07-23 08:12) Zgłoś naruszenie 138

  Nikt , nikomu do służ mundurowych nie kazał iść , to wybór każdego mundurowca, faceta i kobiety ,ale prawda jest taka że w służbach mundurowych się ********** ******* robią , dzielnicowego nie uświadczysz , i tak patroli w nocy ani słychu ani widu , zapatrzyli się na filmy amerykańskie i każdy patrol chce mieć samochód do dyspozycji i widać jak pracują , bez kitu ,niech mi tu nie cisną ,na emeryturę po 60 , 65 latach pracy i koniec , tak jak każdy obywatel polski , guzik mnie to obchodzi , sam ************ na te służby mundurowe przez 45 lat ,a oni teraz śmieją się z tych co tak tyrali na te służby mundurowe , teraz maja kasę i mogą jeszcze dorobić sto procent ,a emeryt który przepracował 45 lat , to może dorobić jedynie 70 % do emerytury i tak żeby w danym roku nie przekroczyć swojej emerytury ,bo zabiorą , zawsze lenie próżniaki mają się dobrze wystarczy popatrzeć na sejm ,senat , i wiecznie im mało 30 tyś. bez podatku ,zwroty za paliwo , różne dodatki do ich zarobków i to jest sprawiedliwość ,APAGE.!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 55 lat to prawie trup(2019-07-22 21:45) Zgłoś naruszenie 911

  Może w USA się sprawdza to że 55 latek jest przenoszony za biurko lub do szkoleń....w byłych demoludach 55 latek to żywy trup. Generalnie Max w służbie to góra 45 lat. Życia oczywiście , nie służby.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel.(2019-07-24 08:38) Zgłoś naruszenie 81

  Wystarczy ,popatrzeć jak się oficerowie policji , z chlali się pokazywały wszystkie stacje telewizyjne, wczoraj tj. 23.07. 2019 r. , obraz policji i służb mundurowych to dno ,z chlali się jak bydło i tak było od całej tej transformacji od 1990 roku ,za PRL-u , milicja też piła wódę i całe służby mundurowe , wojsko , milicja , ORMO , I po 1990 roku , przemiana ,milicji w policję zaczęto robić to samo imprezy integracyjne i wóda lała się strumieniami , pili i bawili się do białego rana.?!

  Odpowiedz
 • Kris220719(2019-07-22 21:41) Zgłoś naruszenie 53

  Artykuł wprowadza w błąd już samym tytułem. Niestety Służba Celna dalej jest napiętnowana warunkami których nie ma w swojej innych formacjach. Pięć lat tzw. zadań policyjnych i wyłączenia w innych paragrafach. Zadań policyjnych nie posiada Straż Marszałkowska włączona na samym końcu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Człowiek z prawem do emerytury (2019-07-22 23:32) Zgłoś naruszenie 10

  Penie reprezentujesz związki zawodowe ... szlachta nie pracuje

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt (2019-07-25 14:15) Zgłoś naruszenie 01

  Panowie mundurowi. Moja rada jako emeryta już 9 lat na emce. Mam 46 lat a odchodziłem na emke z wojska w wieku 37lat. Uciekajcie czym prędzej na emke. Pracujecie tylko za różnice między emerytura a pensja. Na emce można naprawdę lepiej żyć tyłki trzeba coś umieć. Ps. Zmieni się opcja polityczna i wszystkoim policjantom obniża emerytury za sluzbecwclatach 2015. - 20...?zobaczycie ze tak będzie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane