statystyki

Zmiany w prawie farmaceutycznym: Leki trafią do domów dziecka i pomocy społecznej

autor: Patryk Słowik16.07.2019, 06:36; Aktualizacja: 16.07.2019, 06:38
Leki trafią do domów dziecka i pomocy społecznej

Leki trafią do domów dziecka i pomocy społecznejźródło: ShutterStock

Farmaceuta, który sprzeda medykamenty domowi dziecka, pomocy społecznej czy zakładowi pracy, nie trafi do więzienia. Przewiduje to najnowszy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który został właśnie skierowany przez rząd do Sejmu. To korekta bubla, który znalazł się w obowiązującej od 6 czerwca 2019 r. ustawie (Dz.U. z 2019 r. poz. 959).

Przypomnijmy: art. 86a prawa farmaceutycznego w obecnym, nadanym ostatnią nowelą brzmieniu wskazuje, że apteka sprzedaje leki w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności. Powstała zatem wątpliwość – czy można sprzedawać farmaceutyki firmom, domom dziecka, domom pomocy społecznej albo szkołom? Zdaniem większości ekspertów oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej – nie. Można co najwyżej oddawać medykamenty wskazanym podmiotom za darmo. Farmaceuci przestali więc sprzedawać leki placówkom. Obawiają się, że naraziliby się na odpowiedzialność karną nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

DGP poinformował jako pierwszy, że resort zdrowia przygotuje nowelizację nowelizacji. I tak się właśnie stało. Rząd w uzasadnieniu projektu wskazuje, że ograniczenia w walce z nielegalnym wywozem leków okazały się zbyt daleko idące.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane