statystyki

Rekompensata za zakaz konkurencji bez składek

autor: Paulina Szewioła11.07.2019, 10:26; Aktualizacja: 11.07.2019, 10:27
Wartość odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji z zatrudnionymi na podstawie umowy o świadczenie usług nie jest oskładkowana.

Wartość odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji z zatrudnionymi na podstawie umowy o świadczenie usług nie jest oskładkowana.źródło: ShutterStock

Wartość odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji z zatrudnionymi na podstawie umowy o świadczenie usług nie jest oskładkowana.

Sprawa dotyczy spółki, która podpisała umowy o świadczenie usług zarządzania (tzw. kontrakty menedżerskie) z wiceprezesem zarządu do spraw finansowych oraz wiceprezesem zarządu do spraw rozwoju. Zawarto w nich zapisy o zakazie konkurencji w okresie trwania umowy oraz po ustaniu pełnienia przez nich funkcji. W ich wyniku wiceprezesi zobowiązali się, że przez sześć miesięcy od odejścia z firmy nie będą prowadzić działalności konkurencyjnej wobec niej. Z tego tytułu każdemu z nich będzie przysługiwało odszkodowanie.

Spółka podjęła uchwałę, w której odwołała wiceprezesów z pełnionych funkcji i przez pół roku wypłacała im odszkodowanie. Zdaniem firmy kwota rekompensaty jest przychodem podatnika. Spółka miała jednak wątpliwości, czy podlega ona składkom na ubezpieczenia społeczne, czy też korzysta ze zwolnienia przewidzianego w par. 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949). Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru nie stanowią odszkodowania wypłacane byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w kodeksie pracy.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane