statystyki

Rekompensata za zakaz konkurencji bez składek

autor: Paulina Szewioła11.07.2019, 10:26; Aktualizacja: 11.07.2019, 10:27
Wartość odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji z zatrudnionymi na podstawie umowy o świadczenie usług nie jest oskładkowana.

Wartość odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji z zatrudnionymi na podstawie umowy o świadczenie usług nie jest oskładkowana.źródło: ShutterStock

Wartość odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji z zatrudnionymi na podstawie umowy o świadczenie usług nie jest oskładkowana.

Sprawa dotyczy spółki, która podpisała umowy o świadczenie usług zarządzania (tzw. kontrakty menedżerskie) z wiceprezesem zarządu do spraw finansowych oraz wiceprezesem zarządu do spraw rozwoju. Zawarto w nich zapisy o zakazie konkurencji w okresie trwania umowy oraz po ustaniu pełnienia przez nich funkcji. W ich wyniku wiceprezesi zobowiązali się, że przez sześć miesięcy od odejścia z firmy nie będą prowadzić działalności konkurencyjnej wobec niej. Z tego tytułu każdemu z nich będzie przysługiwało odszkodowanie.

Spółka podjęła uchwałę, w której odwołała wiceprezesów z pełnionych funkcji i przez pół roku wypłacała im odszkodowanie. Zdaniem firmy kwota rekompensaty jest przychodem podatnika. Spółka miała jednak wątpliwości, czy podlega ona składkom na ubezpieczenia społeczne, czy też korzysta ze zwolnienia przewidzianego w par. 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949). Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru nie stanowią odszkodowania wypłacane byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w kodeksie pracy.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane