statystyki

TSUE nie wyeliminował bolączek sektora ochrony zdrowia

11.07.2019, 09:38; Aktualizacja: 11.07.2019, 09:40
Najprostszym i postulowanym przez wiele środowisk rozwiązaniem byłoby obniżenie podstawowej stawki VAT do poziomów akceptowanych przez Unię Europejską i niestosowanie żadnych wyjątków.

Najprostszym i postulowanym przez wiele środowisk rozwiązaniem byłoby obniżenie podstawowej stawki VAT do poziomów akceptowanych przez Unię Europejską i niestosowanie żadnych wyjątków.źródło: ShutterStock

Najprostszym i postulowanym przez wiele środowisk rozwiązaniem byłoby obniżenie podstawowej stawki VAT do poziomów akceptowanych przez Unię Europejską i niestosowanie żadnych wyjątków. Zdecydowanie uprościłoby to system podatkowy, a także nie generowało pola do nadużyć przez służby państwowe czy też przedsiębiorców.

Co pana zdaniem dla polskiej branży medycznej jest najistotniejsze w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca br.?

Najistotniejsze są wnioski TSUE w sprawie tego, które wyroby medyczne mogą być objęte obniżoną stawką podatku, a które do niej już się nie kwalifikują. Tylko w przypadku Polski różnica między stawkami wynosi aż 15 proc. i z punktu widzenia potencjalnych nabywców tego asortymentu, czyli szpitali, jest kluczowa, gdyż nie są one podatnikami VAT i operują w cenach brutto. Problem jest szczególnie istotny, gdy przyjrzymy się produktom medycznym używanym w innych procedurach. Warto jako przykład podać wyroby medyczne, takie jak rękawice czy jednorazowe podkłady chłonne.

Obydwa produkty znajdują szerokie zastosowanie w medycynie i są używane praktycznie w każdej placówce opieki zdrowotnej. Jednakże rękawice są równie szeroko stosowane w branży spożywczej, kosmetycznej czy nawet samochodowej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane