statystyki

Wyrok rozwodowy nie jest niezbędny do otrzymania 500+

autor: Michalina Topolewska10.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.07.2019, 08:20
Standardowy, prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie, niezależnie od stanu cywilnego rodzica, nie wymaga co do zasady dołączenia żadnych dodatkowych załączników.

Standardowy, prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie, niezależnie od stanu cywilnego rodzica, nie wymaga co do zasady dołączenia żadnych dodatkowych załączników.źródło: ShutterStock

Gmina powinna wymagać dołączenia do wniosku o świadczenie wychowawcze orzeczenia rozwodowego jedynie w przypadku wątpliwości występujących w indywidualnej sprawie, a nie w stosunku do każdej osoby, która nie jest w związku małżeńskim.

Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), które zostało przygotowane dla samorządów. Niektóre z nich mają wątpliwości, jak postępować w sytuacji, gdy ubiegający się o 500+ podaje we wniosku stan cywilny inny niż żonaty/zamężna, a w szczególności gdy jest rozwiedziony lub w separacji. W przypadku rodziców żyjących w rozłączeniu świadczenie wychowawcze przysługuje bowiem temu z nich, z którym dzieci zamieszkują i na którego utrzymaniu pozostają (wyjątek stanowi opieka naprzemienna, kiedy to zarówno ojciec, jak i matka otrzymują wsparcie). Aby więc ustalić, czy faktycznie tak jest, część gmin uważa za konieczne dołączenie do wniosku wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację, w którym określone są zasady sprawowania opieki nad dziećmi.

Tymczasem resort wskazuje, że ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.) nie zawiera i nigdy nie zawierała podstawy prawnej pozwalającej organowi przyznającemu świadczenia na bezwzględne żądanie od każdej osoby, która nie jest w związku małżeńskim, przedstawienia orzeczenia sądu o rozwodzie (lub separacji), orzeczenia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej lub miejsca zamieszkania dziecka, a także orzeczenia ustanawiającego opiekę naprzemienną. Potwierdzeniem tego, że dziecko mieszka z rodzicem i jest na jego utrzymaniu, jest prawidłowo wypełniony wniosek – podpisywany pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Ministerstwo dodaje, że w przypadku wątpliwości, zwłaszcza jeśli drugi rodzic wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko, będzie miał zastosowanie przepis mówiący o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane