statystyki

Wyrok rozwodowy nie jest niezbędny do otrzymania 500+

autor: Michalina Topolewska10.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.07.2019, 08:20
Standardowy, prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie, niezależnie od stanu cywilnego rodzica, nie wymaga co do zasady dołączenia żadnych dodatkowych załączników.

Standardowy, prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie, niezależnie od stanu cywilnego rodzica, nie wymaga co do zasady dołączenia żadnych dodatkowych załączników.źródło: ShutterStock

Gmina powinna wymagać dołączenia do wniosku o świadczenie wychowawcze orzeczenia rozwodowego jedynie w przypadku wątpliwości występujących w indywidualnej sprawie, a nie w stosunku do każdej osoby, która nie jest w związku małżeńskim.

Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), które zostało przygotowane dla samorządów. Niektóre z nich mają wątpliwości, jak postępować w sytuacji, gdy ubiegający się o 500+ podaje we wniosku stan cywilny inny niż żonaty/zamężna, a w szczególności gdy jest rozwiedziony lub w separacji. W przypadku rodziców żyjących w rozłączeniu świadczenie wychowawcze przysługuje bowiem temu z nich, z którym dzieci zamieszkują i na którego utrzymaniu pozostają (wyjątek stanowi opieka naprzemienna, kiedy to zarówno ojciec, jak i matka otrzymują wsparcie). Aby więc ustalić, czy faktycznie tak jest, część gmin uważa za konieczne dołączenie do wniosku wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację, w którym określone są zasady sprawowania opieki nad dziećmi.

Tymczasem resort wskazuje, że ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.) nie zawiera i nigdy nie zawierała podstawy prawnej pozwalającej organowi przyznającemu świadczenia na bezwzględne żądanie od każdej osoby, która nie jest w związku małżeńskim, przedstawienia orzeczenia sądu o rozwodzie (lub separacji), orzeczenia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej lub miejsca zamieszkania dziecka, a także orzeczenia ustanawiającego opiekę naprzemienną. Potwierdzeniem tego, że dziecko mieszka z rodzicem i jest na jego utrzymaniu, jest prawidłowo wypełniony wniosek – podpisywany pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Ministerstwo dodaje, że w przypadku wątpliwości, zwłaszcza jeśli drugi rodzic wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko, będzie miał zastosowanie przepis mówiący o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane